Trialog o zbraňové směrnici dostal zelenou

Směrnice o zbraních může formálně vstoupit do dalšího kola projednávání. Evropský parlament dnes rozhodl o zahájení tzv. trialogu, v rámci kterého by se nad finálním návrhem směrnice měly dohodnout Evropská komise, Rada i Parlament. "Čekají nás klíčová jednání, kde je mojí jednoznačnou prioritou i nadále hájit české zájmy, zájmy legálních držitelů zbraní i dalších subjektů, které naši bezpečnost nijak neohrožují. Nelze dopustit, aby byli poškozeni pod rouškou boje proti terorismu. Jednání to určitě budou velmi náročná, nicméně jsem v kontaktu jak s českým ministerstvem vnitra, tak se Sdružením na ochranu práv majitelů zbraní LEX, a věřím, že se nám podaří společnými silami připravit natolik silné argumenty, že výsledný text nebude nijak kontroverzní," říká česká europoslankyně Dita Charanzová. 

"Před dnešním hlasováním jsem znovu vystoupila ve výboru s kritikou vůči Evropské komisi, která v přípravě směrnice opakovaně selhává. Kromě původního návrhu plného kontroverzních úprav, který neudělal nic než medvědí službu, dodnes při jednáních postrádám relevantní data, podle nichž bychom se měli rozhodovat, a to zejména v té části, která se věnuje změnám v kategorizacích zbraní," říká Dita Charanzová, která se z toho důvodu při dnešním hlasování zdržela. "Pozice, s níž do trialogu vstupuje Evropský parlament, je i díky mému úsilí mnohem racionálnější než původní návrh Komise. Jde o to, abychom tuto pozici obhájili v konfrontaci se dvěma dalšími subjekty - Radou a Komisí. Nebude to nic snadného, je ale nad veškerou pochybnost jasné, že tato cesta je jediná politicky možná, pokud chceme Směrnici funkční v boji s černým trhem se zbraněmi a ne takovou, která bude poškozovat ty, kteří se ničeho špatného nedopouštějí," vysvětluje Dita Charanzová.

Rozhodující hlasování v Evropském parlamentu, v němž se rozhodne o osudu Směrnice, tedy zda vejde v platnost, se uskuteční až za několik měsíců, kdy budou poslanci hlasovat o textu, který vyjde ze zmíněného trialogu. "Znovu a se vší vážností říkám, že pokud bychom na stůl dostali směrnici, která by škodila zájmům držitelů zbraní či obsahovala jiné nesmysly, ruku pro ni nezvednu. V tuto chvíli ale ještě považuji za rozumnější o textu jednat a snažit se jej přizpůsobit našemu obrazu," říká Dita Charanzová.