Cenu NE100 získá i Dita Charanzová

Projekt „New Europe 100“ zná své vítěze. Mezi stovkou oceněných bude letos šestnáct Čechů, cenu si večer převezme i poslankyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. List sta osobností ze střední a východní Evropy, které se výrazně podílejí na rozvoji regionu, vyhlásila již potřetí skupina institucí a firem pod hlavičkou vydavatelství Res Publica. V porotě zasedli zástupci firem jako Google, Financial Times, Visegrádského fondu a řada dalších ambasadorů z nejrůznějších oborů. Český poslanec EP obdrží ocenění vůbec poprvé v historii ceny.

„Za 25 let od pádu železné opony jsme ušli opravdu velký kus cesty, jednou se o tom bude psát v učebnicích. Za historicky krátkou dobu máme velmi dobře fungující moderní ekonomiku. Nesmíme ale usnout na vavřínech. Doufám, že v dalším čtvrtstoletí se nám podaří držet minimálně tohle tempo růstu. Přála bych si, aby Česko bylo zemí perspektivní a inovativní, zemí s digitálně vyspělou ekonomikou. Jedním ze států Evropy, která bude jako celek hrát prim v globálním měřítku. To je má vize, říká Dita Charanzová a dodává: „Musíme uspět v digitál ním věku, nesmíme sami brzdit rozvoj. A to je vzkaz hlavně pro naše politiky. Pro Česko nabízí tato doba skvělou příležitost, naší devizou je to, že máme schopné a kreativní lidi. Musíme je podpořit, být na ně hrdí, ukázat světu, co umíme. Nejhorší cestou by bylo svázat je přehnanou byrokracií, odradit je a nechat odejít, jako už se v několika případech stalo. To je velká škoda a nesmí se to opakovat.“

„Náš region dohání své západní sousedy právě díky lidem, kteří se nebojí měnit zažité pořádky, jsou svým způsobem vizionáři a mají odvahu riskovat. Řada z nich jsou letos laureáty této ceny. Mne samozřejmě velmi těší, že si porota všimla i mé práce. Už proto, že mezi oceněnými Čechy je jen minimum politiků, naprostou většinu tvoří představitelé občanské společnosti a zástupci byznysu. Je mi ctí být jednou z nich, na seznamu jsou jména, za kterými je vidět velký kus práce,“ říká Dita Charanzová.

Seznam NE100 pomáhá dle svých zakladatelů znovu objevit a podpořit potenciál střední a východní Evropy. Týmy i jednotlivci, kteří vynikají v byznysu, inovacích, politice, v neziskovém sektoru, kultuře i dalších oblastech, tak vytvoří zcela unikátní koalici těch, kteří prokázali schopnosti ve svých oborech. Střední a východní Evropa stojí před mimořádnou výzvou v přerodu od tradiční ekonomiky v konkurenceschopnou ekonomiku digitální podporující modernizaci a inovace. „V tomto má region stále rezervy, nicméně jak ukazují příklady dnes oceněných, je řada oblastí, kde tato kritéria splňují. K hlavním úkolům, které před regionem střední a východní Evropy stojí, patří určitě vzdělávání odpovídající technologickému vývoji, modernizace státní správy, využití potenciálu financování v dalším rozpočtovém období strukturálních fondů, podpora inovativních forem podnikání a jejich další rozvoj,“ uvádí zakladatelé projektu New Europe.

Seznam oceněných zástupců z České republiky New Europe 2016:

1.    Jana Adamcová, Founder, Institute for Digital Economy

2.    Marek Antoš, Founder, Internet Info

3.    Robert Čásenský, Editor-in-chief, Reporter Magazine

4.    Dita Charanzová, Member of the European Parliament

5.    Oliver Dlouhy, CEO, Kiwi.com

6.    Jakub Jan Fiala, Ondřej Kočan, Improve Yourself

7.    Pavel Hajek, Senior manager, The Václav Havel Library

8.    Martin Hausenblas, Entrepreneur

9.    Pavla Holcová, Director, Czech Center for Investigative Journalism

10.  Václav Horník, Founder, Windguru

11.  Pavel Machalek, CEO, Spaceknow

12.  Václav Muchna, Co-owner & CEO, Y Soft

13.  Alexey Nasonov, Founder & CEO, Worldcore

14.  Ondřej Neumajer, Education consultant and ICT populariser

15.  Michal Tošovský, Executive Director, Open House Prague

16.  Vít Rakušan, Mayor, Kolín