Novým předsedou EP bude Antonio Tajani

V dnešní volbě předsedy Evropského parlamentu uspěl kandidát EPP s podporou frakce ALDE Antonio Tajani. Zde je komentář české europoslankyně Dity Charanzové (ALDE, ANO) k výsledku volby: "Výsledek volby předsedy EP pro mne není zdaleka ideální, je to velký politický kompromis, ale z nabízených řešení v podstatě jediné možné. Přesvědčila mne obsahová stránka dohody frakcí. Pokud se podaří naplňovat závazky, k nimž se ALDE a EPP zavázaly, měly by se v EU věci posunout správným směrem. Věřím i v to, že si vezmeme ponaučení z brexitu, který byl pro EU v mnoha směrech červenou kartou. Osobně považuji za klíčové zejména to, že se soustředíme na zvýšení bezpečnosti v Unii a také na reformu EU a jejich institucí.

Oceňuji, že v této volbě šly stranou osobní ambice předsedy frakce ALDE, který odstoupil od vlastní kandidatury. Sama za sebe tak mohu říci, že jsem hlasovala spíše o věcném obsahu dohody, než o personálním obsazení postu. Nezbývá než věřit, že EPP vybrali kandidáta, že bude schopen stanovené cíle naplňovat.

Evropský parlament by měl fungovat i jako silný partner vůči Komisi, která v řadě otázek selhává - nenaplnila očekávání, která do ní byla vkládána, a za řadu řešení čelí oprávněné kritice. EP by měl být pravý opak a převzít iniciativu v oblastech, kde tak učinit lze. Zda se to podaří pod vedením Antonia Tajaniho, ukáže až realita následujících měsíců."