O zbraňové směrnici rozhodne EP v březnu

Směrnici o zbraních schválil výbor pro spotřebitele a vnitřní trh (IMCO), finální hlasování na plénu Evropského parlamentu tak proběhne s největší pravděpodobností na březnové schůzi.

„Považuji za velkou chybu, že jeden z prvních legislativních kroků, které Unie v současné bezpečnostní situaci dělá, je špatně připravená legislativa. Dnes jsem samozřejmě hlasovala proti přijetí navrženého textu. Podařilo se mi z něj díky pozměňovacím návrhům odstranit řadu nesmyslů, jako byly zákazy zbraní pro muzea, sportovní střelce či filmaře a naopak prosadit výjimku pro stávající držitele zbraní. Řada sporných bodů zde ale i nadále zůstává. Jedná se zejména omezení práv budoucích nabyvatelů poloautomatických zbraní. Držitelé zbraní už dnes splňují velmi přísná kritéria a já nevidím důvod upírat jim jejich zákonné právo. Komise navíc nebyla schopna doložit žádný relevantní důkaz toho, že by takové opatření zvýšilo bezpečnost v Evropě,“ vysvětluje Dita Charanzová (ALDE/ ANO).

Směrnice je podle Dity Charanzové velmi problematická i z mnoha dalších důvodů. Na jedné straně například povoluje nákup zbraní přes internet, na straně druhé bezdůvodně snižuje povolenou kapacitu zásobníků. „Vadí mi i některé navržené sankce, jako odebrání zbrojního pasu za držení zbraně a zásobníku zároveň. To jsou kroky, které s bojem proti terorismu nemají nic společného,“ říká Dita Charanzová.

„Hlasování na plénu EP nás čeká v březnu. Osobně se na něj pokusím předložit pozměňovací návrhy. V této věci se hodlám obrátit i na své české kolegy v Evropském parlamentu s žádostí, aby mne podpořili a hlasovali v zájmu (nejen) českých držitelů zbraní a také zdravého rozumu. Uvidíme, zda se podaří přijetí směrnice v této podobě zabránit. Pokud ne, jsem připravena podpořit její napadnutí u Evropského soudního dvora,“ uzavírá Dita Charanzová.

Česká europoslankyně vyčetla Evropské komisi nejen předložený návrh, ale i způsob projednávání – bez dopadové studie, bez pádných argumentů a bez schopnosti vypořádat se s veřejnou konzultací, do níž se zapojilo 28 tisíc občanů EU.