Digitální Česko 2018

Rozvoj a kultivace digitálního prostředí v Česku i v celé Evropě. Kde musíme přidat a kde se nám daří. Z hlediska státní správy, byznysu, zdravotnictví nebo třeba vzdělávání. To všechno byly otázky v pořadí třetí konference Digitální Česko, která se konala v Praze. Dita Charanzová jako keynote speaker konference připomněla zejména evropskou agendu, která se v těchto oblastech projednává či již přijala.

„Digitální ekonomika už dávno není jen součástí ekonomiky, dnes je její podstatou. Na to musíme umět reagovat, ovšem nikoli tím, že budeme chrlit jednu regulaci za druhou. Rozvoji digitálních sektorů naopak velmi napomohlo, že nebyly svázány s žádnými dnes existujícími regulacemi.  Klíčové posuny v oblasti internetu a digitálu jsou výsledkem konkurenčního boje mezi firmami a jejich produkty. Ať už je to Sony a Microsoft v herním průmyslu, nebo Google a Apple v oblasti mobilních zařízení,“ řekla Dita Charanzová.

Oblast, kde harmonizaci legislativy napříč celou EU považuje naopak za zcela klíčovou, je volný tok dat mezi státy Unie: „Pro zdárné fungování evropské digitální ekonomiky je to klíčový moment. Tok dat po EU nesmí být blokován hranicemi jednotlivých států, v principu se dnes jedná o pátou svobodu vnitřního trhu.“ Podle Evropské komise by se odstraněním překážek v oblasti volného toku dat mohlo podařit navýšit růst HDP až o 8 mld. Eur ročně.

Dita Charanzová také připomněla nutnost investovat do digitální infrastruktury a zaručit přístup pro všechny: „V Evropě se o tom hovoří již dlouhou dobu, ale pokud chceme hrát významnou roli ve světě, musíme hlavně jednat. Musíme začít masivně investovat do infrastruktury. Firmy vyvíjí autonomní auta, internet věcí, smart domácnosti i smart city. Všechny tyto i mnohé další technologie ovšem mají jeden společný předpoklad: fungující robustní infrastrukturu.“

„Pokud nebudeme umět držet krok s vývojem technologií, pokud necháme z Evropy odcházet firmy i talenty a pokud nebudeme schopni vytvářet podmínky, v nichž se bude segmentu ICT dobře pracovat, zaděláme sobě i budoucím generacím na velmi seriózní problém. Mocnostem jako USA, Kanada ale i některým asijským tygrům, jako je Jižní Korea či Singapur, by Unie zanedlouho mohla v žebříčcích koukat na záda,“ uzavřela Dita Charanzová.