Návrh EK zahrnul pod povinné ručení i zahradní traktůrky

Evropská komise navrhla, aby se povinné ručení vztahovalo na elektrická kola, zahradní traktůrky a další typy vozidel a vozítek. S návrhem EK hrubě nesouhlasí Dita Charanzová, která dnes jako zpravodajka materiálu předložila výboru pro ochranu spotřebitele (IMCO) vlastní úpravu:

 

„Znění směrnice předložené Komisí dává skutečně prostor pro divoké interpretace, a to až po povinné pojištění zahradních traktůrků, dětských autíček a elektrických kol. Z pozice zpravodajky této směrnici jsem dala na stůl požadavek, aby se povinné ručení vztahovalo jen a pouze na prostředky, které se přímo účastní silničního provozu. Pokud můj návrh projde, znamenalo by to značné oklestění výčtu dotčených prostředků, vyjmuta by z ní byla například právě elektrická kola, hračky, zahradní technika, závodní auta apod.

 

Výboru IMCO tak Dita Charanzová předložila k debatě vlastní úpravu dotčené směrnice, o ní by se ve mělo hlasovat na lednovém zasedání výboru IMCO. „V lednu by se mělo rozhodnout o celkové pozici výboru, která pak bude hrát roli i při posuzování návrhu na plénu Evropského parlamentu. „Další vývoj lze ale v tuto chvíli jen těžko předvídat, záležet bude i na dohodě členských států v Radě EU, které zatím svoji pozici nezaujaly,“ uzavírá Dita Charanzová.