Boj proti násilí na ženách

Mezinárodní den proti násilí na ženách připadá na 25. listopadu. O dva dny později (27. 11. v 18:00) zahajuje Dita Charanzová, Tereza Maxová a Tomáš Třeštík v Evropském parlamentu v Bruselu tematickou výstavu „Mothers on the Run.“ Série fotografií Tomáše Třeštíka zachycuje věci, které si maminky stihnou zabalit, když ve spěchu opouštějí domácnost a s dětmi utíkají do bezpečí azylových domů. Často prchají právě před surovými partnery.

„I dnes se setkávám s názory, že násilí na ženách se Evropy netýká. Opak je bohužel pravdou.  Jedná se o rozsáhlý problém, často skrytý očím veřejnosti. Většina případů zůstane nenahlášena a tedy nepotrestána. Každá třetí žena v EU zažila násilí na vlastní kůži, v Česku je každoročně ošetřeno 150 000 obětí domácího násilí, i tady se dle všeho jedná jen o špičku ledovce. Jsem ráda, že se mi povedlo toto závažné téma na pár dní přenést do Evropského parlamentu, a to nejen výstavou velmi sugestivních fotek Tomáše Třeštíka, ale i následující debatou na kulatém stolu,“ říká Dita Charanzová.

Pozvání ke kulatému stolu (28. 11.) přijali zástupci Evropské komise, Rady Evropy, Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, Univerzity v Bristolu a řada dalších. Česko zde budou reprezentovat patronka Nadace Tereza Maxová a také Petra Wünschová, zakladatelka a ředitelka Centra LOCIKA, prvního specializovaného centra zaměřeného na problematiku dětí a domácího násilí. 

Terezu Maxovou a Ditu Charanzovou přijme ve středu 28. listopadu také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Step for Change: každý krok pomáhá

Europoslanci budou pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem také svým pohybem, ve dnech 27. 11. – 29. 11. jich několik desítek připne na ruku krokoměr a součet nachozených kilometrů pak bude proměněn ve finanční dar, jenž podpoří nadační aktivity pomáhající matkám v azylových domech. Inspirací zde byla akce „TERIBEAR hýbe Prahou“, které Nadace Terezy Maxové s partnery uspořádala letos již po čtvrté.

Výstava Mothers on the Run vznikla v rámci projektu Made by, který Nadace Terezy Maxové dětem realizuje na pomoc matkám v azylových domech od roku 2013.