Online nákupy budou hitem i letošních Vánoc, letos poprvé by to mělo být napříč EU bez diskriminace

Dneškem začíná platit nařízení Evropské unie o zákazu zeměpisné blokace, které pomůže usnadnit nákupy přes internet v zemích EU. Letošní Vánoce tak mohou být jiné než obvykle. Nařízení totiž bojuje s praktikami obchodníků, kteří spotřebitelů neumožňují nákup na jakémkoliv webu, ale automaticky je přesměrují na lokální stránky, které ale mohou být dražší či nabízet jiné zboží. Jsem ráda, že jsem se na nastavení nových lepších podmínek aktivně podílela v roli stínové zpravodajky nařízení.

Stále větší počet zákazníků se zajímá o e-shopy ze zahraničí a zjišťuje, že ne vždy se podaří nákup dokončit podle jejich představ. Kromě výše uvedeného přesměrování se jedná také o nemožnost vložit českou adresu nebo použít domácí platební kartu. Podle průzkumů obsahuje nějakou formu diskriminace zahraničních zákazníků až 63% webů provozovaných v EU.

Dobrou zprávou tak je, že nákupy běžného zboží, elektroniky, či služeb typu pronájmu aut, bude možné provádět za hranicemi za stejných podmínek, jakými se řídí zákazník na daném trhu. Na druhou stranu, ani toto nařízení nevyřeší některé z problémů, s nimiž se český spotřebitel mohl setkat.

Velmi jsem stála o to, aby se do textu nařízení prosadila úprava pro tzv. audiovizuální služby, nákup hudby či filmu. To se bohužel nakonec z různých důvodů nepodařilo, stejně tak jako nařízení neupravuje nákupy letenek či knih. Zde je ještě určitě cesta k dalšímu zlepšení.

Samostatnou kapitolou je také otázka doručení. Z praktických důvodů nařízení neurčuje povinnost prodejce zaručit dopravu zakoupeného zboží k zákazníkovi. To může být problém, ale na druhou stranu pokud budete chtít udělat výhodný nákup hned za hranicemi a zboží si například sami vyzvednout, tak to obchodník nebude moci odmítnout.

Souhlasím s experty, kteří poukazují na to, že nařízení nepřináší průlom do elektronického obchodování, usnadňuje ale podstatně některé nákupy v zahraničí a také dává zákazníkům jasný přehled praktik, které si vůči nim obchodník zkrátka nesmí dovolit využít. A to je jednoznačně krok správným směrem.

Dita Charanzová