Povinné ručení pro elektrokola? Nesmysl, říká Dita Charanzová

Evropská komise navrhla, aby se povinné ručení vztahovalo na elektrická kola, zahradní traktůrky a další typy vozidel a vozítek.

 

Česká poslankyně EP Dita Charanzová, coby zpravodajka materiálu v Evropském parlamentu, s návrhem hrubě nesouhlasí a při dnešním jednání prosadila zhruba pět desítek pozměňovacích návrhů, které by měly mj. zrušit navrhovanou povinnost platit povinné ručení i za tyto typy „vozidel“:

„Některé návrhy, které se nám dostanou z Komise na stůl, jsou skutečně absurdní, a kdyby neměly dopad na nás všechny, tak snad až úsměvné. Tohle je klasický příklad.

Návrh Komise dává prostor pro velmi divoké interpretace, a to až po povinné pojištění zahradních traktůrků, dětských autíček a elektrických kol, koloběžek apod. Komise snad postupovala v dobré víře zvýšit bezpečnost, ovšem způsobem zcela nešťastným a nevhodným.

Dnes se mi podařilo přesvědčit kolegy, abychom za Parlament povinné ručení požadovali jen a pouze na dopravní prostředky, které se přímo účastní silničního provozu a na něž se vztahuje schválení typu, tedy de facto homologace vozů, tak jak probíhá při uvádění vozidla na trh, ať už se jedná o osobní automobil, autobus nebo například zemědělskou techniku. Tím by právě vypadly z materiálu elektrická kola, hračky, zahradní technika, závodní auta apod. Výčet vozů, které musí mít povinné ručení, by se tím vlastně nezměnil.

Vyhráli jsme bitvu, nikoli válku. V dané chvíli v legislativním procesu jsme udělali maximum možného, jsem vděčná, že se výčet za nás oklestil. Nyní bude hodně záležet na tom, jak se ve finále k problému postaví nejen Parlament, ale i členské státy, které své společné stanovisko zatím projednávají. Může to být ještě boj,“ vysvětluje Dita Charanzová.
 
Návrh dále počítá s některými dalšími úpravami v oblasti povinného ručení, řeší například situaci, kdy se stanete účastníkem nehody v cizině, kdy viník nehody nemá ve své zemi povinné ručení. Případně definici postupu při přesídlení osoby do jiného členského státu:

„Pokud jezdíte roky bez nehod, při stěhování do jiného státu přijdete o všechny bonusy, které vám povinné ručení nabízí v původním bydlišti. Navrhuji proto, aby při změně státu, v němž přihlašujete svůj vůz k povinnému ručení, pojišťovna garantovala, že i vám nabídne bonusy, které garantuje svým domácím klientům. Každá pojišťovna samozřejmě může mít jiné bonusy, nechceme je sjednocovat, ale zároveň nevidím důvod, proč by měl být někdo diskriminován za to, že se přestěhoval v rámci jednotného trhu, “ vysvětluje Dita Charanzová.