Konec stokorunových poplatků za převody do eurozóny na dohled

Převody peněz ze zemí mimo eurozónu do zemí platících eurem jsou dnes velmi často zatíženy poplatky v řádu stokorun. Pociťují to i čeští spotřebitelé, poplatky za bankovní převod se u nás mohou vyšplhat až k deseti eurům za transakci.

„Čeští bankovní klienti mají tyto poplatky dokonce jedny z nejvyšších v Evropě, a to hned po Bulharech a Rumunech. Není přitom důvod, aby byly bankovní transakce uvnitř jednotného trhu takto zpoplatněny. Vítám, že se Brusel rozhodl problém řešit, jde svým způsobem o formu diskriminace.

Již platná legislativa zajišťuje nízké poplatky pouze za platby v zemích eurozóny, přeshraniční platby mezi státy zde bývají většinou zdarma, zákazníci mimo eurozónu si ale za každý převod do zemí platících eurem připlatí. Nejde přitom o drobné, platba přijde na desítky až stovky korun,“ vysvětluje Dita Charanzová, proč návrh podpořila.

Nařízení říká, že by se poplatky za převod eura do jiné země EU neměly lišit od sazby, kterou banky účtují za převod v domácí měně. Dále se věnuje i lepší informovanosti klientů bank o poplatcích, které si banky účtují v rámci transakce, ať už při platbě v zahraničí nebo třeba při výběru eur z bankomatu.

„Situace bývá často nepřehledná. Pokud v zahraničí vybíráte eura z bankomatudostanete na výběr provést transakci v eurech nebo v českých korunách. Výsledná cena se v obou případech může výrazně lišit. Takže buď vytáhnete z kapsy kalkulačku a ceny porovnáte, nebo jako většina zákazníků prostě zvolíte jednu z nabízených variant spíše intuitivně. To by se mělo změnit. Banky budou muset před transakcí nabídnout informace, které nám umožní částky porovnat a vybrat tu výhodnější,“ říká Dit a Charanzová.

Odhaduje se, že snížení poplatků účtovaných za přeshraniční transakce v eurech by mělo vést k přímým úsporám ve výši 900 milionů EUR ročně na straně uživatelů platebních služeb. Pozitivní dopad pocítí zejména jednotliví spotřebitelé a také malé a střední podniky. „Velké firmy obvykle využívají výhod sjednaných poplatků s konkrétní bankou, menší firmy ale takové výhody nemají, proto zejména pro ty, které mají obchodní partnery za hranicemi, může být tato úprava citelnou úsporou,“ uzavírá Dita Charanzová.