Evropa sníží produkci plastů a podpoří jejich recyklaci

„O tom, že je nutné omezovat množství plastového odpadu, dnes málokdo pochybuje. 95 % Evropanů řešení problému s jednorázovými plasty označilo za nezbytné či dokonce naléhavé. Není to přitom jen Evropa, kdo se těmito otázkami zabývá, řeší je postupně celý civilizovaný svět. Například Austrálie vloni během tří měsíců snížila díky osvětové kampani použití jednorázových tašek a sáčků o 80 %.

Žijeme v době plastové a musíme s tím něco dělat. Zvykli jsme si velmi rychle, že nedostáváme v obchodech plastové tašky zdarma, věřím, že se vzdáme jednorázových plastových výrobků podobně snadno. Směrnice ukládá přechod na neplastové alternativy od roku 2026, tedy máme dostatečnou dobu na to, aby se i trh přizpůsobil novým podmínkám. Zákaz se týká přitom jen těch výrobků, kde máme již dnes dostupnou alternativu,“ říká Dita Charanzová.

Směrnice se zaměřuje na omezení použití hlavních zdrojů plastů, které se nacházejí v evropských mořích a na plážích, kde tvoří 70 % odpadků v oceánech a mořích.

„Směrnice zakáže plasty na jedno použití, pokud pro ně existují neplastové alternativy. To se vztahuje na devět druhů plastových výrobků jako třeba příbory, talíře, míchátka na nápoje, tyčky k balónkům apod.,“ říká Dita Charanzová.

Směrnice také ukládá, že se v EU bude od roku 2029 z odpadu třídit nejméně 90 % nápojových lahví. „V Česku třídění odpadu povařujeme za samozřejmost a běžnou aktivitu. Pravidelně třídí odpad už 72 % Čechů, v EU jsme druzí za Belgií,“ připomíná Dita Charanzová.