Dvojí kvalita potravin zůstává i po hlasování EP realitou východních trhů Evropy. Bohužel.

Evropský parlament dnes hlasoval o zákazu dvojí kvality potravin na evropském trhu, směrnici o lepší vymáhání a modernizaci právních předpisů EU na ochranu spotřebitele nakonec přijal bez pozměňovacích návrhů.

„Mohli jsme dnes udělat definitivní tečku za debatami o množství kakaa v čokoládě v Německu a v Česku, bohužel se tak nestalo. Pro mne jako poslankyni zvolenou za Českou republiku je výsledek zklamáním. Mrzí mne, že nebyly přijaty pozměňovací návrhy, jichž jsem spoluautorkou, které mohly situaci ještě zachránit. Osobně jsem o nich ještě tento týden řadu kolegů přesvědčovala, bohužel ale nakonec v 751 členném parlamentu nenašly dostatečnou podporu,“ komentuje dnešní hlasování Dita Charanzová, místopředsedkyně výboru pro jednotný trh a ochranu spotřebitele (IMCO).

„Nechci hledat viníka. Nechci říkat, která lobby zvítězila. Mohly to být tlaky některých států Unie, mohl to být tlak těch, kteří plní regály méně kvalitním zbožím. Umíme ale přesně říct, kdo je poraženým. Je to zákazník z východní Evropy,“ říká Dita Charanzová.

Opatření, které dnes Evropský parlament přijal, je podle Dity Charanzové spíše symbolické: „Slevili jsme z původního cíle přijmout tvrdý a nesmlouvavý postup vůči těm, kdo nás na východě Evropy zásobují nekvalitními potravinami. Dáváme výrobcům do rukou možnosti, jak si opět obhájit různé složení - a tedy různou kvalitu výrobků - a to například i včetně výmluv na různé chuťové preference zákazníků.“

„Mrzí mne, že jsme nevyužili tuto příležitost naplno. Udělám vše pro to, aby k nápravě došlo.  Debata se teď přesune do Česka, je na nás, abychom dostatečně zatlačili i na samotné výrobce či řetězce, aby si lépe rozmysleli, čím zásobují naše regály,“ uzavírá Dita Charanzová