Evropský parlament právě přijal rozvodovou smlouvu s Velkou Británií

„Evropský parlament právě schválil brexitovou dohodu. Do odchodu Velké Británie z EU se po 47 letech začaly odpočítávat poslední hodiny. Dohodu ještě musí formálně schválit také členské státy, začít platit by měla od páteční půlnoci.

 

Osobně mě tento krok velmi mrzí, ještě před rokem 2016 jsem si neuměla představit, že bych byla svědkem odchodu některé členské země z EU. Vůli Britů samozřejmě respektuji, přestože nám jejich hlas bude chybět například i u jednacího stolu, spolu s Čechy měli často na věci velmi podobný pohled.

 

Stále věřím, že se nám podaří udržet velmi úzkou spolupráci, a to zejména v oblasti obchodu, bezpečnosti a také práv občanů EU žijících ve Spojeném Království. Jsou to lidé, kteří přišli do Velké Británie za podmínek volného pohybu osob. Pracují zde, podnikají, platí daně, často zde našli nový domov. Právě jim by měl ostrovní stát garantovat trvalý status. Obdobně pak bude Evropská unie postupovat vůči Britům žijícím v některé ze zemí EU27.

 

Termín pro uzavření nové dohody je bezpochyby šibeniční. 11 měsíců je velmi krátká doba. Bude to navíc zcela nová zkušenost pro obě strany stolu, půjdeme cestou postupného rozvazování daných vztahů, které jsou podstatnou členství země v EU. Svou roli v dojednávání určitě sehraje i vnitropolitická situace Spojeného Království,“

 

Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu.