Tvář venezuelské opozice, Juan Guaido, poprvé v EP

Do Evropského parlamentu dnes (22. 1.) poprvé ve funkci zavítal Juan Guaido, tvář venezuelské opozice a mnoha zeměmi světa (včetně Česka) uznaný prezident Venezuely. Setkal se s českou místopředsedkyní Evropského parlamentu Ditou Charanzovou, v jejíchž kompetencích jsou právě vztahy EU se zeměmi Jižní Ameriky a která se situací ve Venezuele věnuje dlouhodobě. Dita Charanzová je mj. autorkou většiny rezolucí Evropského parlamentu věnovaných situaci ve Venezuele v posledních letech.

 

„Povedlo se mi kolegy přesvědčit o zavedení sankcí vůči osobám režimu Nicolase Madura, zmražením jejich majetku v Evropě, zamezením jejich vstupu na evropské území. Politického oponenta Juana Guaido si velmi vážím pro jeho odhodlání i odvahu, s níž se postavil diktátorskému režimu Nicolase Madury. Odpůrci tohoto diktátora jsou bez přehánění ohroženi na životě. Po dnešním setkání jsem připravena podpořit další kroky vůči Madurovi, text nové rezoluce předložím do dvou týdnů,“ říká Dita Charanzová.   

 

Místopředsedkyně EP ocenila, že Juan Guaido přijal pozvání do Evropského parlamentu a s ní i dalšími kolegy debatovali zejména o aktuální situaci ve Venezuele. Ta bohužel i nadále zůstává velmi kritická, zejména s ohledem na humanitární krizi, kdy lidem chybí již mnoho let základní léky, potraviny, pitná voda a také elektřina. Druhým aspektem je pak zoufalé porušování lidských práv, doprovázené zatýkáním, represemi, násilím, mučením i nuceným exilem.

 

„Situaci monitorujeme neustále, například minulý týden jsme přijali rezoluci vyzývající k prodloužení sankcí vůči osobám, které jsou odpovědné za porušování lidských práv, dokonce žádáme jejich rozšíření i na rodinné příslušníky těchto osob. Také jsme apelovali na ty členské státy EU, které tak ještě neučinily, aby uznaly legitimní mandát prezidenta Guaidóa. V neposlední řadě také požadujeme, aby byla do Venezuely vyslána vyšetřovací mise, která situaci posoudí na místě. Další možné kroky promyslím a do dvou týdnů předložím s žádostí o podporu Evropského parlamentu, uzavírá Dita Charanzová.