Parlament jednoznačně podporuje běloruskou opozici

Evropský parlament přijal rezoluci, v níž vyjádřil jednoznačnou podporu běloruské opozici. Na textu rezoluce se podílela také Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu: 

“Statisíce Bělorusů v ulicích požadují spravedlnost a svobodné volby. Tyto záběry vídáme v posledních týdnech velmi často, ani my bychom ale neměli v čase polevovat v podpoře těch, kteří se jich účastní. Jsem velmi ráda, že se Evropský parlament v tomto duchu jasně vyjádřil. Vítám také, že naše frakce Renew podpořila i můj návrh a nominovala na Sacharovovu cenu právě běloruskou opozici. Je to silné gesto mezinárodní podpory, budu velmi ráda, pokud se nominace promění ve vítězství. 

Svůj obdiv chci vyjádřit běloruským ženám, které často stojí v čele demonstrujících. Musí to vyžadovat ohromnou odvahu, ony tak činí s vědomím, že se mohou stát obětí represivních složek. Vysoký komisař OSN ve své zprávě hovoří o 6 700 osobách, které byly zadrženy od počátku protestů, hovoří o stovkách mučených a take několika osobách, o jejichž osudu po zadržení již nemáme žádné zprávy. Tato brutalita nemá obdoby a musí skončit. 

Nechceme žádnou intervenci, politickou či jinou. Chceme pro Bělorusko svobodné volby a chceme dialog. Dialog Bělorusů s Bělorusy, dialog v Minsku, nikoli v Bruselu či Moskvě. Rusko I EU by měli hrát konstruktivní roli při hledání řešení, přispět ke zklidnění situace, nikoli k její eskalaci.

Ti, kteří mají krev protestujících na rukou, ale musí nést důsledky za svá rozhodnutí, za své činy. Proto EU zcela správě požaduje vyšetření případů nezávislými experty OSN a také vytvoření sankčního seznamu osob, které jsou podepsány pod masakry v ulicích,” uzavírá Dita Charanzová.