Reakci Evropy musí v Bělorusku pocítit i nejbližší okolí Lukašenka

Evropský parlament vedl debatu o společné reakci Evropské unie na dění v Bělorusku, zejména v souvislosti s vynuceným přistáním civilního letadla v Minsku a zadržením novináře a aktivisty Ramana Prataseviče s přítelkyní: 

„Bělorusko předvedlo naprosto bezprecedentní akt, reakce Evropy by měla být také bezprecedentně silná. Vítám, že se členské země shodly na uzavření unijního vzdušného prostoru pro běloruské aerolinky, nemělo by ale zůstat jen u toho. Je zcela na místě připravit další balík cílených sankcí a kroků, které pocítí nejbližší okolí Alexandra Lukašenka.

Běloruský režim nelze nazvat jinak než totalitním. Desítky tisíc lidí byly zadrženy v průběhu protestů, zprávy hovoří o aktuálním uvěznění 450 politických oponentů. Alexandr Lukašenko tak snese srovnání s dalšími diktátory světa. Další balík sankcí EU vůči Bělorusku, o kterém dnes hovoříme, by tak měl být zaměřen právě na subjekty podporující přímo hlavu Běloruska. V diplomatických službách bychom se měli zaměřit na vypovězení všech známých či podezřelých příslušníků běloruských tajných služeb a podobně jako NATO i Evropský parlament by měl zamezit vstupu do svých prostor běloruským diplomatům,“ říká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.