EP: Juan Guaidó je legitimním prezidentem Venezuely

Evropský parlament dnes odsoudil politický vývoj ve Venezuele a uznal Juan Guaidó jako legitimního prezidenta Venezuely, a to do doby, než budou vypsány nové demokratické volby.

„Reagovali jsme na situaci, kdy si Nicolas Maduro v rozporu s ústavou přisvojil prezidentský mandát a odmítl uznat vítěze voleb. Vnímáme nepokoje a chaos, který ovládl venezuelské ulice, počty mrtvých i zraněných. Na situaci bylo třeba neprodleně reagovat, proto jsem také v této věci již minulý týden psala dopis také vysoké komisařce Mogherini, k mému listu se připojilo několik desítek dalším poslanců EP z mnoha zemí Unie,“ říká Dita Charanzová.

Jde o devátou rezoluci EU vůči Venezuele v tomto volebním období, u osmi z nich byla jejich autorkou či spoluautorkou právě česká poslankyně EP Dita Charanzová, která situaci v zemi dlouhodobě sleduje: „Jsem v denním kontaktu s představiteli opozice venezuelského režimu, vím, jak podstatné pro ně je, aby zbytek světa k dění v jejich zemi jen mlčky nepřihlížel. Opakovaně žádám o přitvrzení v postoji EU vůči venezuelské vládě, měli bychom se inspirovat postojem Spojených států,“ říká Dita Charanzová.

„Osobně jsem pro tvrdé trestání zejména představitelů režimu prezidenta Madura, ať už jde o jejich zmrazení účtů v Evropě, obstavení majetků. Zatím jsme v krocích vůči nim byli příliš benevolentní, a to i díky liknavému přístupu některých mých kolegů z levého spektra parlamentních frakcí. Není přitom tajemstvím, v jak katastrofálním stavu se země nachází a také to, že Madura drží u moci peníze ze státní ropné společnosti i z obchodu s drogami.

Pod diktaturou Madura došla Venezuela humanitární a ekonomické katastrofě, lidem chybí základní potraviny i léky, ceny rostou o tisíce procent ročně, tři miliony občanů již zemi opustilo. Politická opozice je tvrdě potlačována, řada jejich členů zůstává ve vězení,“ uzavírá Dita Charanzová.