11.10.2017

Bude Playstation v češtině?

Dita Charanzová se v uplynulých dnech obrátila na vedení společnosti Sony s dotazem, zda plánují nabízet herní konzole Playstation také...

Více

04.10.2017

Dětské sňatky jako problém nejen třetího světa

Evropský parlament přijal rezoluci týkající se uzavírání dětských sňatků. „Je to problém, který bychom v 21. století vůbec řešit...

Více

04.10.2017

Levnější volání také z domova do zahraničí?

Levnější mezinárodní hovory nebo zavedení tísňových varování prostřednictvím služby 112 jsou dva z návrhů změn, které poslanci...

Více

Pro média

11.07.2016

Dita Charanzová žádá vypracování analýzy dopadu navržené směrnici ke zbraním

Ve středu (13. 7.) bude Evropský parlament rozhodovat o své pozici k tzv. zbraňové směrnici, výsledek jednání bude klíčový pro utváření výsledné podoby textu, která vzejde z tzv. trialogu (tedy následné debaty Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady). Poslankyně Dita Charanzová kromě mnoha pozměňovacích návrhů navrhla i požadavek na vytvoření detailní analýzy, která zcela přesně ukáže dopady a efektivitu navržených opatření.

Více

31.03.2016

Čínský trojský kůň zaparkoval v Praze

Celou tu čínskou hitparádu, jíž jsme svědky, jsem se dlouho snažila vnímat spíše pragmaticky. Pionýrský kroj jsem na pondělí nežehlila, ale neplánovala jsem ani lehat si před autobusy přivážející profesionální čínské vítače. 

Více

29.03.2016

Kolik lidí musí zemřít? Poklademe plyšáky a půjdeme dál?

Budeme klást květiny a plyšáky, král navštíví v nemocnicích zraněné, přejdou tři dny smutky… Pieta je na místě a lidsky je událost z Belgie otřesná, strašná kvůli obětem i zraněným. Stejně jako události z Paříže, Madridu, Londýna…

Více

15.03.2016

Rozpočet EU 2017 zvyšuje výdaje na migrační krizi i zvýšení bezpečnosti

EU by měla v rozpočtu na rok 2017 zohlednit zejména ty problémy, s nimiž se aktuálně potýká. "Každý si uvědomujeme výzvy dneška, mezi nimi samozřejmě migrační vlna,  nestálá geopolitická situace vně evropských hranic, nutnost více investovat do vlastní bezpečnosti, ochrana před hrozbami terorismu i extremismu uvnitř EU28.

Více

01.03.2016

V pasti britského referenda

Velká Británie stojí na křižovatce, kde na semaforu svítí zelená na obě strany. Kterým směrem se vydá, bude rozhodnutím většiny. Optimismus po skončení evropského summitu rychle utichl a my jsme jen pár hodin poté svědky toho, jak se politické nálady v Londýně začínají polarizovat. A to je teprve začátek. Víc než třetina nerozhodnutých voličů, tedy ta rozhodující část, se nyní dostane pod palbu argumentů z obou politických táborů. O hodně hraje David Cameron, o víc Velká Británie, o neméně zbytek Evropské unie. Drolení EU by totiž mohl být začátek jejího konce. Rozhodne se 23. června.

 

Více

26.11.2015

Charlie Hebdo, Bataclan... na co ještě EU čeká?

Co od dnešní Unie pod tíhou všech událostí očekávám? Rázná rozhodnutí a rychlá řešení. Nekonečné politické diskuze jsou nám (obzvlášť) za současné bezpečnostní situace k ničemu. 

Více

Foto 1Foto 2Foto 3Foto 5Foto 916202122dita s papežemchodorkovskij262930313214Foto 6Foto 715

Dita Charanzová

Dita Charanzová (* 30. dubna 1975 Praha) kandidovala do Evropského parlamentu v roce 2014 jako nestraník na 3. místě kandidátky hnutí ANO 2011. Zvolena byla s počtem 8 356 preferenčních hlasů (tzn. 3,41 %). Jako europoslankyně je místopředsedkyní Výboru pro vnitřní trh a je náhradníkem ve Výboru pro mezinárodní obchod. V březnu 2016 získala jako první Češka Cenu EP za mimořádný přínos v rozvoji mezinárodních vztahů EU, server Politico ji zařadil mezi 41 nejvlivnějších poslanců EP. V roce 2015 se stala členkou správní rady Aspen Institute. 

Studia

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a později absolvovala i diplomatickou akademii ve španělském Madridu. V roce 2001 obhájila disertační práci na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze.

Profesní život

Dita Charanzová ve svém dosavadním profesním životě působila jako diplomatka, manažerka, konzultantka a vysoká státní úřednice, která se věnovala otázkám Evropské unie. V diplomatických službách České republiky pracovala osm let, z toho čtyři roky řídila na Stálém zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu tým zodpovědný za obchodní a rozvojovou politiku. V letech 2000 až 2001 se podílela na projektu Evropské unie, který byl zaměřený na reformu státní správy v ČR. V minulosti pracovala také ve Štrasburku jako manažerka televizního studia při zasedáních Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

Soukromí

Dita Charanzová má se svým partnerem dvě dcery Sophii a Miu. Volný čas tráví ráda aktivně, zejména cestováním. S batohem na zádech a s kapesním průvodcem již procestovala řadu exotických zemí mimo jiné například Brazílii, Barmu či Malajsii. Dříve se věnovala i takovým koníčkům jako paragliding, potápění či skoky z letadla, nyní adrenalin zažívá hlavně s dětmi. Mezi její hobby patří také vaření, její specialitou jsou mušle po thajsku, tiramisu a citrónový koláč.

Ondřej Kovařík

+32 2 28 38506

Politický poradce
Evropský parlament
Kancelář ASP 9G240
Rue Wiertz 60, B-1047 Brusel
fax: +32 2 28 49506

Sofia Benito Kwiecinski

+32 2 28 47506

Politický poradce
Evropský parlament
Kancelář ASP 9G240
Rue Wiertz 60, B-1047 Brusel
fax: +32 2 28 49506

Viktorie Plívová

+420 602 155 603
Kancelář CZ 
Jáchymova 3
100 00 Praha 1
Česká republika

Andrew Ephraim Hillman

+32 2 28 37506

Politický poradce
Evropský parlament
Kancelář ASP 9G240
Rue Wiertz 60, B-1047 Brusel
fax: +32 2 28 49506

zavřít okno

Novinky

Bude Playstation v češtině?

Dita Charanzová se v uplynulých dnech obrátila na vedení společnosti Sony s dotazem, zda plánují nabízet herní konzole Playstation také v české jazykové mutaci. „Před časem se na mne obrátili organizátoři petice, kteří upozorňují na to, že Playstation – byť je na českém trhu nabízen již více než deset let, stále neumožňuje ovládání v českém jazyce.

Více

Levnější volání také z domova do zahraničí?

Levnější mezinárodní hovory nebo zavedení tísňových varování prostřednictvím služby 112 jsou dva z návrhů změn, které poslanci doporučují v jednáních o telekomunikačním balíčku.

Více

Dětské sňatky jako problém nejen třetího světa

Evropský parlament přijal rezoluci týkající se uzavírání dětských sňatků. „Je to problém, který bychom v 21. století vůbec řešit neměli. Bohužel je ale i dnes v rozvojových zemích každá devátá nevěsta mladší 15 let. Komplikace v těhotenství či při porodu je také v nejchudších zemích hlavními příčinami úmrtí dívek ve věku 15 - 19 let,“ vysvětluje závažnost problému Dita Charanzová.

 

Více

Jednání o brexitu se dostala do skluzu

Dnešní debata jasně ukázala, že jednání o brexitu neprobíhají podle našich představ. Británie se nedrží daného časového plánu a není pro nás čitelným partnerem.

Více

Kyberkriminalita jako vážná bezpečnostní hrozba

Evropský parlament se dnes (3. 10.) zabýval zločiny v kyberprostoru a nutností zvýšit v tomto směru bezpečnost EU. „Zločiny se z reálného světa stále častěji přenáší do kyberprostoru, počty oznámených kybernetických deliktů v některých zemích EU již předčily počty tradičních trestných činů.

Více

Smírčí jednání s Venezuelou nikam nepovede

Snad s výjimkou Kuby se toho v českých médiích o Latinské Americe moc nedočteme. Poslední dobou ale prosakují do zahraničních rubrik zprávy o situaci ve Venezuele, která je bezpochyby časovanou náloží regionu. V přímém přenosu sledujeme, jak dokáže diktátorský režim dovést zemi bohatší na ropu než Saudská Arábie k ekonomické a humanitární krizi. Inflace v zemi letos velmi pravděpodobně přesáhne 700 %. Podle zprávy OSN ztratil v průměru každý Venezuelan 9 kg váhy. Humanitární organizace přitom mají do země zapovězený vstup, přestože zde chybí přístup k základním potravinám i k naprosté většině léků.

 

Více

Před požáry budov nejsme v EU dobře chráněni

Každý den dojde v EU k 5 000 požárů. Případ londýnské Grenfell Tower ukázal, jak tragické mohou mít důsledky. „Odborníci upozorňují na to, že požáry v budovách jsou dnes mnohem ničivější a nepředvídatelnější než kdy předtím. Technologický vývoj nám na jedné straně nabízí nové materiály, na druhé straně ale máme velmi zastaralé normy, které by měly hlídat bezpečnost těchto materiálů z hlediska hořlavosti a toxicity dýmu. Právě ten je velmi často příčinou smrti obětí požáru. I proto se Evropský parlament rozhodl problematice požární bezpečnosti věnovat.  Osobně dnes Evropskou komisi vyzvu k vytvoření strategie, která by zajistila lepší ochranu před požáry,“ říká poslankyně EP Dita Charanzová.

Více

Vyjádření Dity Charanzové k projevu JC Junckera o budoucnosti EU

"Projev Jean-Claude Junckera patřil k jeho lepším. Rozhodně byl méně útočný než jeho předchozí vystoupení. Škoda, že jsme takový projev neslyšeli na začátku mandátu. Rozhodně by Evropské komisi pod jeho vedením slušelo, kdyby se těmito vizemi řídil. Mohla to být úspěšnější éra EK i celé Unie. Z mého pohledu měl být větší důraz kladen na bezpečnost, to by měla být priorita číslo jedna. Na druhou stranu musím ocenit, že se věnoval obchodním otázkám, které jsou t hlediska dalšího vývoje pro EU klíčové. J. C. Juncker bude v učebnicích zapsán jako Mr. Brexit, pro mne zůstane tím, kdo dělil východ a západ EU, a to i dnešnímu projevu navzdory."

Dita Charanzová 

 

 

 

Více

EU podpoří vznik veřejných wifi spotů

Veřejné prostory jako knihovny, úřady, zdravotnická zařízení, ale také parky či náměstí - to jsou místa, která, pokud ještě nejsou vybavena připojením k internetu, budou moci zažádat o podporu EP o technické zabezpečení a instalaci příslušného vybavení. Subjekty pak budou povinny hradit připojení po dobu nejméně tří let. „Jde o pilotní projekt s rozpočtem 120 milionů euro, jehož cílem je během následujících dvou let připojit k internetu až osm tisíc míst v Unii,“ vysvětluje Dita Charanzová.  

Více

Sankce za odmítání kvót? Nesmysl!

Vzhledem k tomu, že jsem byla v poslední době dotazována na můj postoj k migračním kvótám a údajnou podporu rezoluce, která žádala trestání těch zemí, které kvóty odmítají, považuji za správné se k věci vyjádřit.

Více

Lidskoprávní rezoluce ke Kubě přijata

Evropský parlament právě přijal rezoluci o dodržování lidských práv na Kubě. Bod byl zařazen do programu v souvislosti se schvalováním dohody o spolupráci (PDCA) mezi EU a Kubou, kterou již v loňském roce za EU podepsala vysoká komisařka Mogherini.

 

Více

Krátká životnost výrobků na programu EP

Podle nedávného průzkumu mezi francouzskými spotřebiteli je 92 % z nich přesvědčeno, že domácí elektrospotřebiče a výrobky vyspělých technologií jsou záměrně navrženy tak, aby neměly dlouhou životnost. Další průzkum (Eurobarometr, 2014) pak tvrdí, že by nás víc jak tři čtvrtiny (77 %) daly přednost opravě zboží před nákupem nového.

 

Více

Pátá svoboda vnitřního trhu? Volný tok dat!

Evropská komise před časem zveřejnila dlouho očekávaný materiál "Vytvoření evropské datové ekonomiky". Cílem iniciativy, která je součástí komplexní Strategie pro digitální jednotný trh v EU, je nastavení nových podmínek pro pohyb a využívání dat v rámci celé EU.

Více

EU učinila významný krok pro ochranu průmyslu před nekalou konkurencí z Číny

Evropský parlament udělal v úterý velmi důležitý krok pro ochranu evropského průmyslu před dumpingový dovozem z Číny. Výbor pro mezinárodní obchod v EP totiž podpořil návrh opatření na ochranu evropského trhu proti dovozu zboží s dumpingovými či nepřiměřeně dotovanými cenami. To je podstatné, a v některých případech možná až existenčně důležité, pro některá citlivá odvětví v evropském, a také českém hospodářství, jako jsou například ocelářský nebo keramický průmysl. Tyto sektory totiž čelí přílivu velmi levné produkce z Číny.

 

Více

Dvojí kvalita potravin na pultech zemí EU

Evropský parlament se dnes zabýval také dvojí kvalitou potravin na trzích EU28. "Otázkou dvojí kvality potravin jsme se na plénu Evropského parlamentu zabývali již mnohokrát, žádnou konkrétní akci tyto diskuze ale bohužel nevyvolaly. I podle nových průzkumů je přitom jasné, že na jednotném evropském trhu jsou pod stejnou značkou k prodeji výrobky, které se liší kvalitou a složením," říká Dita Charanzová.
 
 

Více

Směrnice o audiovizuálních službách může být pro provozovatele vysílání problematická

Evropský parlament se dnes zabýval návrhem tzv. audiovizuální směrnice. Neumožnil další úpravy návrhu europoslanci a text poslal do další úrovně projednávání, konkrétně na tz. trialogu s členskými státy.  

Více

HBO GO či Netflix si pustíme už i na dovolené v zahraničí. Ale až o prázdninách 2018.

Evropský parlament přijal nařízení k přeshraniční přenositelnosti on-line služeb. Díky tomu budou mít občané Unie přístup k předplacenému obsahu online kdekoli v EU. "V praxi to bude znamenat, že si čeští předplatitelé služeb jako například Netflix nebo HBO GO budou moci své oblíbené pořady pustit, i když budou právě v jiné zemi EU. Už by neměli propásnout epizodu seriálu, jen pro to, že jsou na dovolené.

 

 

Více

EP podpořil akční plán k eGovermentu

Země Evropské unie by při digitalizaci svých veřejných služeb měly postupovat rychleji a investovat do této agendy také náležité množství prostředků. Shodl se na tom Evropský parlament s Evropskou komisí, když  podpořil její akční plán k eGovernmentu.

 

Více

Digitalizace finančních služeb sníží ceny a rozšíří nabídku produktů

Evropský parlament podpořil návrh Komise k lepší dostupnosti finančních služeb po EU, resp. snadnějšímu přeshraničního přístupu k produktům z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, investování, crowfundingu apod. Větší konkurence by měla vyvinout rozšířit nabídku a tlak na snížení cen.

 

Více

Vyjádření Dity Charanzové k brexitu

„Pro Unii je brexit samozřejmě jedno z největších témat, které má na stole. Už dnes je jisté, že to nebude nic jednoduchého, situace se komplikuje požadavky dalších aktérů, ať už je to otázka Gibraltaru, irské hranice s Velkou Británií či skotským referendem. Začínáme řešit způsob rozchodu a trochu nám možná uniká z mého pohledu zadání ještě podstatnější. Jak bude vypadat náš vztah po dokončení procesu, poté co uplyne i pravděpodobné přechodné období? Neumím si představit, že bychom se po brexitu řídili například v obchodních vztazích jen obecnými pravidly WTO.

Potřebujeme tedy přemýšlet o dva tahy dál, ve hře je příliš mnoho, ať se bavíme o obchodu, o bezpečnosti nebo statusu občanů EU27, kteří dnes v Británii žijí, pracují či studují, a chtěli by zde i nadále zůstat. Nemít předem stanovený scénář pro další vztahy by bylo velkým hazardem. Nejen ekonomika by bezpochyby zažila skokové výkyvy. Mimochodem pro Česko je Velká Británie čtvrtým největším exportním odbytištěm, nás by se taková situace tedy dotkla zcela jistě. Už dnes se prognózy shodují v jednom, ať už bude scénář rozvodu jakýkoli, musíme v EU počítat s výpadkem HDP do roku 2030 okolo 0,5 %, Spojené království dokonce až se sedmiprocentním propadem. Musíme udělat všechno pro to, aby skutečné dopady nebyly horší, abychom se rozvedli kultivovaně a dokázali spolu i nadále komunikovat i spolupracovat.“

 

Více

EP přijal zprávu k palmovému oleji

Evropský parlament právě přijal zprávu k problematice palmového oleje, a to včetně některých konkrétních návrhů, jak by měla EU v této věci postupovat.

Více

Aféra dieselgate změní pravidla testování aut

Evropský parlament dnes řešil dopady kauzy dieselgate, tj. závěry vyšetřovací komise, který byla ke kauze ustavena, a doporučení na legislativní změny, která z výsledků vyšetřování vyplývají.

Více

Zavedení víz pro USA není řešení

Evropský parlament se zabýval možností zavedení dočasné vízové povinnosti pro občany USA. Mělo by jít o reciproční opatření, kterým EU reaguje na fakt, že k vycestování do USA dosud víza potřebují občané pěti členských zemí EU, konkrétně Polska, Bulharska, Rumunska, Chorvatska a Kypru.

Více

Aféra dieselgate bude mít vliv na dozor nad trhem

Vyšetřovací komise EP k otázce emisí automobilů přijala dva materiály, kterými shrnuje výsledky svého více než ročního působení v rámci vyšetřování kauzy dieselgate.

 

Více

Juncker představil Bílou knihu o budoucnosti EU

Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker dnes před poslanci EP představil tzv. Bílou knihu o budoucnosti Evropské unie. Navrhuje v ní pět možných scénářů, kudy by se Unie mohla do budoucna ubírat, od absolutního oklestění spolupráce na jednotný trh, až po jednotnou a intenzivní integraci zemí EU27.

 

Více

Evropský parlament přijal dohodu CETA

„Jsem přesvědčena, že CETA bude mít na české i evropské hospodářství velmi pozitivní dopad. Kromě otevření veřejných zakázek pro evropské dodavatele CETA garantuje odstranění cel, otevření trhu se službami, vzájemné uznávání kvalifikací a snadnější vysílání pracovníků. Pro Česko je určitě dobrá zpráva i to, že Kanada souhlasila s ochranou některých značek o původu výrobků, mezi nimi třeba Žatecký chmel a České pivo,“ připomíná Dita Charanzová.

 

Více

Oblíbený seriál si pustíme i na dovolené

Evropský parlament se s Komisí dohodl na nové podobě pravidel umožňující sledovat předplacený digitální obsah v rámci celé EU, tedy nikoli pouze v rámci domovského státu jako doposud. „Dohodu institucí vítám a věřím, že ji uvítají i všichni uživatelé, kteří se dnes s omezením potýkají při každé cestě za hranice Česka. U nás klasickou službou v tomto režimu je například program HBO GO. Evropskou unii bychom měli vnímat jako jeden celek a nikoli jako 28 autonomních oblastí i v těchto souvislostech,“ říká česká europoslankyně Dita Charanzová.

Více

O zbraňové směrnici rozhodne EP v březnu

Směrnici o zbraních schválil výbor pro spotřebitele a vnitřní trh (IMCO), finální hlasování na plénu Evropského parlamentu tak proběhne s největší pravděpodobností na březnové schůzi.

 

Více

Dita Charanzová zvolena místopředsedkyní IMCO

Česká europoslankyně Dita Charanzová byla dnes zvolena místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO). Do vedení jednoho z klíčových výborů EP se tak dostává český europoslanec po několika letech. Naposledy tuto funkci zastávala bývalá česká MEP Zuzana Roithová.

  

Více

Dita Charanzová zvolena místopředsedkyní výboru IMCO

Česká europoslankyně Dita Charanzová byla zvolena místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO). Do vedení jednoho z klíčových výborů EP se tak dostává český europoslanec po několika letech. 

 

Více

Novým předsedou EP bude Antonio Tajani

V dnešní volbě předsedy Evropského parlamentu uspěl kandidát EPP s podporou frakce ALDE Antonio Tajani. Zde je komentář české europoslankyně Dity Charanzové (ALDE, ANO) k výsledku volby: "Výsledek volby předsedy EP pro mne není zdaleka ideální, je to velký politický kompromis, ale z nabízených řešení v podstatě jediné možné. Přesvědčila mne obsahová stránka dohody frakcí. Pokud se podaří naplňovat závazky, k nimž se ALDE a EPP zavázaly, měly by se v EU věci posunout správným směrem. Věřím i v to, že si vezmeme ponaučení z brexitu, který byl pro EU v mnoha směrech červenou kartou. Osobně považuji za klíčové zejména to, že se soustředíme na zvýšení bezpečnosti v Unii a také na reformu EU a jejich institucí.

 

Více

Apel na OSN k řešení situace v Sýrii

Poslanci Evropského parlamentu se obrátili na vedení EU i představitelé jednotlivých států s výzvou přimět OSN k větší akceschopnosti v řešení situace v Sýrii a zejména k zajištění vyšetřování válečných zločinů, k nimž zde objektivně dochází. „Denně jsem svědky nových a nových válečných hrůz, jimiž trpí zejména civilisté. Bombardují se školy i nemocnice, boje mají stále více obětí z řad civilistů. OSN zatím setrvává u nových a nových proklamací o hrůzách této války, situace si ale žádá víc než jen projevy znepokojení,“ vysvětluje Dita Charanzová, proč připojila svůj podpis pod dopis adresovaný mj. Donaldu Tuskovi, J. C. Junckerovi a představitelům všech členských států. Od nich signatáři listu očekávají, že vyvinou tlak na Spojené národy, aby využily všech svých možností ke zklidnění situace a vyšetřování válečných zločinů, k nimž zde dochází.

Více

Cenu NE100 získá i Dita Charanzová

Projekt „New Europe 100“ zná své vítěze. Mezi stovkou oceněných bude letos šestnáct Čechů, cenu si večer převezme i poslankyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. List sta osobností ze střední a východní Evropy, které se výrazně podílejí na rozvoji regionu, vyhlásila již potřetí skupina institucí a firem pod hlavičkou vydavatelství Res Publica. V porotě zasedli zástupci firem jako Google, Financial Times, Visegrádského fondu a řada dalších ambasadorů z nejrůznějších oborů. Český poslanec EP obdrží ocenění vůbec poprvé v historii ceny.

 

Více

Vyjádření Dity Charanzové k dnešnímu vývoji v jednání o dohodě CETA

Považuji za velmi nešťastné, že se na dnešním summitu EU nepodařilo přijmout finální rozhodnutí o dalším osudu obchodní dohody mezi EU a Kanadou (CETA). EU těmito tanečky ztrácí kredit důvěryhodného partnera. 

 

Více

Slavnostní předání Ceny evropského občana

V Bruselu dnes probíhá slavností předání Ceny evropského občana, kterou udílí Evropský parlament. Za Českou republiku letos cenu získala Dita Přikrylová, zakladatelka projektu Czechitas a humanitární organizace ADRA.

Více

Zákaz potratů? Polsko je na cestě do středověku...

Novodobá inkvizice v praxi? Polská ultrakonzervativní klika prosazující zákaz potratů. Pokud navrhované zpřísnění projde, neznamená to nic menšího, než že žena nebude moct podstoupit interrupci ani po znásilnění či incestu.

Více

V létě 2017 bychom měli volat již bez roamingu, shodl se Parlament

Evropský parlament dnes (4. 10. 2016) mj. znovu diskutoval zrušení roamingu v rámci zemí EU. K tomu se již před časem EU zavázala, nicméně z následného návrhu Evropské komise vyplývalo, že by šlo jen o časově omezené oproštění plateb za přeshraniční příplatky. 

Více

Ani rok po vypuknutí aféry dieselgate není jasný viník

Evropský parlament dnes za přítomnosti komisařky Bienkowské diskutoval zprávu k průběžným výsledkům práce vyšetřovací komise k aféře dieselgate, kdy docházelo k machinacím s měřením výfukových emisí automobilů. V rámci svého vystoupení na plenárním zasedání česká europoslankyně Dita Charanzová kritizovala, že ani rok od vypuknutí aféry občanům Evropské unie nikdo nepředložil ucelená, objektivní a nestranná fakta o tom, co se přesně stalo a kdo za to nese zodpovědnost.

 

Více

Trialog o zbraňové směrnici dostal zelenou

Směrnice o zbraních může formálně vstoupit do dalšího kola projednávání. Evropský parlament dnes rozhodl o zahájení tzv. trialogu, v rámci kterého by se nad finálním návrhem směrnice měly dohodnout Evropská komise, Rada i Parlament. "Čekají nás klíčová jednání, kde je mojí jednoznačnou prioritou i nadále hájit české zájmy, zájmy legálních držitelů zbraní i dalších subjektů, které naši bezpečnost nijak neohrožují. 

Více

Majitelé zbraní (Sdružení LEX) k novému návrhu směrnice o zbraních

Až budou zveřejněny oficiální informace, jako finální odhlasovaná verze a záznam hlasování, vydáme k tomu za LEX také stanovisko. Už teď ale mohu říci toto: Paní poslankyně s námi od začátku spolupracovala a využívala naše analýzy a návrhy, které také zapracovala do pozměňovacích návrhů. Z těch velká většina prošla. 

Více

Směrnice o zbraních dostala v EP zcela novou podobu

Evropský parlament zaujal oficiální pozici pro další projednávání směrnice o zbraních. V řadě bodů odmítl původní návrh Evropské komise, který vzbudil vlnu negativních reakcí. České europoslankyni Ditě Charanzové se navíc podařilo prosadit pozastavení legislativního procesu (který má pokračovat tzv. trialogem), až do závazku Komise, že předloží technickou analýzu se všemi dopady a efektivitou navrhovaných opatření.

Více

Komentář k brexitu

Dnešek je černým pátkem Evropské unie, začátek odcházení Spojeného království z EU je rozhodně velkým krokem do neznáma. Jsem zvědavá na plnění slibů, které příznivci odchodu dostali od politických odpůrců EU. Jsem přesvědčena, že časem přijde v Británii velké rozčarování nad tím, jak 23. 6. 2016 rozhodli.

 

Více

Revoluce na kolech

V sídle Evropského parlamentu a zejména před ním, byla dnes pozornost upínána na samořídící auta. Ta zde předváděla, kam až vývoj došel, a nabídla zcela realistické vize, jak to bude v budoucnu vypadat na našich silnicích. Česká europoslankyně Dita Charanzová pořádala v EP konferenci Revoluce na kolech, jejíž součástí byla mj. také praktická ukázka: "Všichni se dnes mohli na vlastní oči přesvědčit - a na vlastní kůži si vyzkoušet, že prototypy vozů, které nepotřebují řidiče, již existují. To je hmatatelný důkaz toho, jak napřed jsou vývojová centra automobilek, nikdo nepochybuje o tom, že toto je budoucnost, která nás dříve či později čeká. To co jsem chtěla dnešním setkáním ukázat, je hlavně potřeba zrychlit přípravu jasných pravidel. A tento úkol samozřejmě čeká hlavně evropské instituce."
  

Více

Výsledky soutěže studentů středních škol

Europoslankyně Dita Charanzová vyhlásila na konci dubna soutěž pro studenty středních škol, jejíž vítězní třídy se podívají do evropských institucí v Bruselu či Štrasburku. „Úroveň soutěžních příspěvků mne velmi mile překvapila, byla jsem opravdu nadšená, kolik je mezi studenty schopných autorů, režisérů, scénáristů i herců. Výběr to tedy vůbec nebyl jednoduchý, “ zhodnotila soutěž Dita Charanzová.

Více

Vzor si můžete vzít v Česku, řekla v EP ke směrnici o zbraních Dita Charanzová

V Evropském parlamentu je dnes opět na programu směrnice o zbraních. "Ministr Chovanec byl sice minulý týden na Radě přehlasován, ale dobrá zpráva je, že bez souhlasu Parlamentu žádná směrnice nebude. Mám řadu našich českých požadavků, které je nutné do finálního textu zapracovat. Dnes jsem jasně řekla, ze bychom se měli v Bruselu inspirovat od zemí jako je ČR, které mají v této oblasti velmi dobrou domácí legislativu," říká k dnešnímu jednání europoslankyně Dita Charanzová. Výbor v Evropském parlamentu bude o směrnici hlasovat v půlce července.

Více

Násilím na ženách v Brazílii by se měla zabývat EK, píší poslanci komisařce Mogherini

Dopis upozorňující na násilí na ženách páchané v Brazílii iniciovala česká europoslankyně Dita Charanzová. List adresovaný vysoké komisařce Federice Mogherini spolupodepsalo několik desítek členů Evropského parlamentu napříč politickým spektrem i zemí EU28.

Více

Komentář: Status tržní ekonomiky Číně

Čína a udělení statusu tržní ekonomiky. Český prezident má jasno, čínskému bratrovi by status přidělil. Otázkou ale je, čí zájmy se v tu chvíli dostávají do popředí. Tady totiž nejde jen o marketingovou nálepku, ale o faktické prolomení dosud poměrně pevné bariéry, která mnohá evropská odvětví chránila před nekalou konkurencí z východu. Platný stav umožňuje firmám, které se cítí být ohroženy dumpingovými cenami, využít obranných mechanismů a zahájit řízení, která věc prošetří (těch dnes běží víc než desítka, nejsou tedy ničím neobvyklým). Pokud rozhodujeme o statusu pro Čínu, rozhodujeme bez nadsázky i o budoucnosti evropského průmyslu. 

 

Více

Evropa s vnitřními hranicemi nebude bezpečnější

Evropský parlament dnes bude diskutovat o požadavku šesti evropských zemí na prodloužení dočasných kontrol na jejich hranicích uvnitř schengenského prostoru. Česká europoslankyně Dita Charanzová rozumí jejich obavám o vnitřní bezpečnost, varuje ale před neuváženými kroky, které by mohly pomalu vést k omezení volného pohybu po starém kontinentu: "Evropa s vnitřními hranicemi nebude bezpečnější, bezpečná bude, pokud ji budeme umět ochránit zvnějšku. Míč je na straně evropských institucí, ty musí prokázat dostatečnou akceschopnost - nelze se divit, že za současné situace řešení berou jednotlivé členské země do vlastních rukou."

Více

EP: Webové stránky budou muset být uzpůsobeny i pro lidi se zrakovým handicapem

Webové stránky veřejných institucí budou dostupné pro všechny, tedy i osoby se zrakovým postižením, další znevýhodněné skupiny lidí či například starší občany. To je závěr včerejšího jednání, které vedli zástupci EP a Rady. “Žijeme v digitální době, většina z nás si svůj život dokáže jen těžko představit bez přístupu na internet – ať už na počítači či v chytrém telefonu. Přesto i v dnešní době řada občanů EU nemá tuto možnost – a to nemluvím o zábavě, ale o přístupu k informacím veřejných institucí. Víc než 167 milionů občanů EU má nějaký handicap (ať už zdravotní nebo třeba věkový), který jim omezuje dostupnost informací či služeb na internetu – počínaje podáním daňového přiznání, přes vyplnění žádosti o příspěvek, zaplacení poplatků až po zápis dítěte do školy,” vysvětluje česká europoslankyně Dita Charanzová důvody, které vedly k přípravě materiálu. 

 

 

Více

Soutěž pro studenty středních škol

Europoslankyně Dita Charanzová vyhlásila soutěž pro studenty středních škol, jejíž vítězní třídy se letos na podzim podívají do evropských institucí v Bruselu či Štrasburku. „V Evropském parlamentu jsem už řadu studentů přivítala. Vždycky to bylo moc fajn setkání, bavilo mne, kolik toho studenti o EU vědí a musím říct, že nad některými jejich otázkami jsem se taky pěkně zapotila, ale vždy to bylo to prima, říká Dita Charanzová.

Více

Směrnice o zbraních se opět projednávala v EP

Výbor IMCO Evropského parlamentu se dnes opět zabýval návrhem směrnice o regulaci držení zbraní. Původní návrh, který Evropská komise předložila EP k posouzení vloni v reakci na teroristické útoky v Paříži, se setkal s velkou vlnou nevole nejen na plénu EP, ale například i mezi českými držiteli zbraní. 

Více

Nekalé obchodní praktiky řetězců dnes řešil IMCO výbor EP

Výbor IMCO Evropského parlamentu dnes přijal zprávu k nekalým obchodním praktikám v rámci potravinových dodavatelských řetězců. Zpráva se mimo jiné věnuje způsobům, jakými je možné upravit vztahy dodavatelů a velkých obchodních řetězců.

Více

Předplacené online obsahy si časem pustíme i na dovolené - EP jedná o tzv. portability

Výbor IMCO se dnes odpoledne v diskuzi s komisařem pro digitální ekonomiku a společnost Oettingerem zabýval poměrně podstatným problémem, který brání ve vytváření skutečně jednotného digitálního trhu EU. Úředně se jedná o přeshraniční přenositelnost on-line obsahu, v praxi je to situace, kdy si občan v zahraničí nemůže přes internet pustit svůj předplacený video obsah (Netfix, Voyo apod.).

 

Více

Europoslanci píší Vladimíru Putinovi

Ostrou nótu proti postupu Ruska v případu ukrajinské pilotky Nadiji Savčenko zaslala v minulých dnech prezidentu Vladimiru Putinovu skupina poslanců Evropského parlamentu, mezi nimi také česká europoslankyně Dita Charanzová. "Ruské straně jsme vytkli zejména vykonstruovaný politický proces u soudu. Divadlo, jehož jsme byli svědky a jehož verdikt zněl 22 let vězení.

Více

EP podpořil sdílení informací o cestujících v letecké dopravě

Evropský parlament dnes rozhodl o zavedení tzv. Passenger Name Record (PNR). Opatření by mělo monitorovat pohyb osob využívajících leteckou dopravu. „Velkým problémem, který se i při nedávných teroristických útocích ukázal v plné nahotě, je nedostatečné sdílení informací mezi jednotlivými zeměmi. 

 

Více

Pro evropského Oscara si došla Dita Charanzová

Ve středu 16. 3. byla udělována každoroční cena poslancům Evropského parlamentu, která je ve vybraných oblastech činnosti EU vyhlašována již více než deset let. Za oblast zahraniční politiky „evropského Oscara“ letos obdržela poslankyně Dita Charanzová a stala se tak prvním českým politikem, který obdržel prestižní evropské ocenění za mimořádný přínos v této kategorii.

 

Více

Dopis na podporu Nadii Savčenko

Skupina 57 evropských poslanců podepsala dopis adresovaný vysoké komisařce Federice Morgerini, v němž žádají okamžité přijetí sankcí vůči osobám, které se na únosu, obvinění a věznění ukrajinské pilotky a členky ukrajinského parlamentu Nadii Savčekové podíleli, stejně jako na jejím právě probíhajícím zpochybněném soudním procesu.

Více

Vyšetřovací komise k aféře VW dnes poprvé zasedla

Na řádném jednání se dnes poprvé sešel vyšetřovací výbor Evropského parlamentu k aféře s emisemi automobilky Volkswagen. Za politickou frakci ALDE v něm zasedá také česká europoslankyně Dita Charanzová: "Neshody mezi hlavními politickými frakcemi bránily tomu, aby výbor zasedl dříve. Výsledek je ten, že se příčinami aféry začneme v Parlamentu zabývat půl roku poté, co se potvrdila první podezření. Ale i tady platí, že lepší pozdě, nežli později, jsem ráda, že se výbor konečně schází." 

 

Více

Tisíce dětských běženců v EU mohou končit jako otroci zločineckých gangů

Několik poslanců Evropského parlamentu podepsalo v minulých dnech dotazy adresované Evropské komisi. Žádají informace o pohřešovaných dětských uprchlících, kteří přicházejí do Evropy bez dospělého doprovodu. Podle Europolu se jen za loňský rok ztratilo na cestě starým kontinentem nejméně deset tisíc takových dětí.

Více

EP zamítl odložení nových emisních testů

V reakci na odhalení nekalých praktik automobilky VW při měření emisí připravila Evropská komise návrh na zavedení nových postupů pro příslušné testy. Evropský parlament dnes zamítl námitku proti tomuto návrhu Evropské komise. Proti námitce se postavila také česká europoslankyně Dita Charanzová: „Dnešní rozhodnutí Parlamentu vítám, zdravý rozum zvítězil.

Více

Členkou vyšetřovací komise k aféře VW bude jmenována Dita Charanzová

Evropský parlament dnes jmenuje členy vyšetřovací komise, která bude zkoumat možné porušení pravidel v souvislosti s aférou VW. Zasedne v ní mj. také česká europoslankyně Dita Charanzová: „Evropský parlament považuje celou aféru za velmi alarmující a rozhodl se důkladně prošetřit možná pochybení ze strany Evropské komise či členských států. Ustavení podobných komisí je spíše výjimečné, EP k němu přistupuje v průměru jednou za deset let.” 

 

 

Více

Lanovka na Petřín zůstane zachována, EP jednal i o karmách

Evropský parlament dnes přijal nové nařízení, které nastavuje jednotné bezpečnostní standardy pro lanová zařízení ve státech EU a také ve Švýcarsku.

Více

167 milionů obyvatel EU má problém s přístupem k veřejným informacím

Evropský parlament a Rada EU začnou v nejbližších týdnech projednávat zlepšení přístupu občanů k informacím, které jsou – nebo by být měly – publikovány institucemi veřejného sektoru na internetu pro zdravotně postižené či jinak handicapované občany.

Více

Nominace na cenu EP za aktivity v zahraniční politice

Evropský parlament každoročně uděluje svým poslancům ceny za přínos v jednotlivých politických oblastech jako je věda, životní prostředí, obchod či ICT apod. V kategorii „zahraniční politika“ je jednou ze tří nominovaných za minuly rok česká europoslankyně Dita Charanzová. 

Více

Europoslanci žádají zveřejnění závěrů z jednání EU - Turecko

"Výsledky jednání zástupců Evropské unie s Tureckem, která proběhla na konci listopadu, jsou tak trochu zahaleny tajemstvím,“ říká česká europoslankyně Dita Charanzová, která spolu s dalšími 33 kolegy podepsala dopis adresovaný předsedovi Komise Jean Claude Junckerovi a viceprezidentovi Fransi Timmermansovi. V listu poslanci žádají zveřejnění detailních závěrů z jednání.   

 

Více

Pravidla pro online nakupování budou v celé EU stejná

Komisařka Věra Jourová dnes předložila návrh nové legislativy na tzv. Digitální kontrakty. Jedná se o dlouho slibovanou úpravu, která by měla do dvou let v celé EU sjednotit podmínky pro nakupování online – jak digitálního obsahu, tak i běžného zboží. 

Více

Návrh směrnice o kontrole zbraní byl dnes v EP silně kritizován

"Černý trh se zbraněmi je dost možná jediná oblast vnitřního trhu, která funguje až příliš dobře," vytkla dnes při prvním projednávání směrnice o zbraních europoslankyně Dita Charanzová zástupci Evropské komise, která návrh představovala. Dita Charanzová je koordinátorkou ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele za frakci ALDE.

Více

Unie investuje víc do vědy a výzkumu

Evropská unie vloni vydala 283 miliard € na podporu vědy a výzkumu, vyplývá z dnes (30. 11.) zveřejněné zprávy Eurostatu.To je 2,03 % z celkového HDP Unie. Eurostat připomíná, že se jedná o výrazné zlepšení ve srovnání se situací před 10 lety.

Více

Europoslanci žádají milost pro chlapce odsouzeného k trestu smrti

V Saudské Arábii čeká na vykonání rozsudku smrti Ali Muhammad Nimra, mladík, který byl odsouzen ke stětí hlavy a následnému ukřižování za účast na prodemokratické demonstraci. V době protestů mu bylo sedmnáct let. 

Více

EP jedná o bezpečnostní situaci v Unii

Evropa dnes potřebuje rázná rozhodnutí a rychlá konání. Na nekonečná politická jednání nemáme čas, to si za současné bezpečnostní situace dovolit nemůžeme. Co od dnešní Unie pod tíhou všech událostí očekávám?

Více

Strategie EK k posílení jednotného vnitřního trhu Evropské unie

Posilování vnitřních vazeb jednotného trhu mezi členskými státy EU považuji za jeden z nejzásadnějších přínosů evropské integrace, jeden trh s více než půl miliardou obyvatel je z globálního hlediska zcela bezprecedentním. Proto také za velmi dobrý krok považuji dnes (28. 10.) zveřejněnou strategii Evropské komise směřující k pevnější jednotě vnitřního trhu.

Více

EP posvětil zrušení roamingu od června 2017

Evropský parlament se zabýval rušením roamingu v EU. „Táhnoucí se jednání o zrušení poplatků za roaming je podle mne dobrý příklad špatné praxe, tedy lobbistických schopností telekomunikačních společností. Roaming mohl a měl být zrušen již dříve, volat levněji jsme mohli už z letošní dovolené. 

Více

Nové garance při nákupu letenek online

Evropský parlament dnes bude schválil také směrnici o tzv. cestovních balíčcích. Nová úprava by měla proti krachu letecké společnosti chránit turisty, kteří si v jednom balíčku kupují letenku online spolu s dalšími službami, jako je například ubytování či pronájem auta. 

 

 

 

 

Více

Nová strategie EK pomůže i českým firmám

Komisařka EK Cecilia Malmstrom dnes v Evropském parlamentu představila novou obchodní a investiční strategii EU. Strategie předkládá další směřování evropské obchodní politiky a vyjadřuje podporu uzavření nových obchodních dohod EU se třetími zeměmi.

Více

Dopis Dity Charanzové prezidentu Madurovi podepsalo 240 poslanců

Dopis české europoslankyně Dity Charanzové adresovaný venezuelskému prezidentu Nicolasi Madurovi podepsalo 240 poslanců - 90 členů Evropského parlamentu z různých zemí i politických frakcí a 150 členů parlamentů zemí Latinské Ameriky. 

Více

Rozdíly v příjmech mužů a žen převyšují stále 16 %

Státům Evropské unie se nedaří zavádět do praxe pravidla rovných příležitostí mužů a žen, konstatuje to zpráva, kterou se dnes bude zabývat Evropský parlament. Parlament doporučuje Evropské komisi přijmout řadu opaření, mezi nimi například navrhuje vyloučit z výběrových řízení ty společnosti, které otázky rovných příležitostí nezohledňují.

 

Více

Dita Charanzová k aféře VW: „Před prahem si musí zamést i evropské instituce“

Na program plenárního zasedání Evropského parlamentu byl aktuálně zařazen bod týkající se aféry s emisemi dieselových motorů. Jak ukazují poslední šetření, problém se netýká jen vozů Volkswagen, aféra, tak může mít dalekosáhlejší dopad na automobilový průmysl celé EU.

Více

Člověk v tísni oceněným Evropským občanem

Cenu evropského občana, kterou udílí Evropský parlament, získala letos za Českou republiku mj. humanitární organizace Člověk v tísni. Cenu předala řediteli organizace Šimonu Pánkovi europoslankyně Dita Charanzová, která kandidaturu organizace navrhla.

Více

Dita Charanzová dnes na Foru 2000 k situaci ve Venezuele

Europoslankyně Dita Charanzová nominovala na Sacharovovu cenu 2015 opoziční politické uskupení ve Venezuele „Mesa se la Unidad Democrática".

Více

Svobodná povolání předmětem interpelace na EK

Europoslankyně Dita Charanzová interpelovala Evropskou komisi dotazem na vývoj podmínek pro výkon tzv. svobodných povolání, mezi něž patří například lékaři, architekti, advokáti, daňoví poradci a další vysoce erudované profese, které mají své specifické podmínky činnosti. 

Více

Výzkum klonování v EU bude omezen

Evropský parlament přijal návrh na zákaz klonování zvířat pro hospodářské účely. „Včerejší hlasování vnímám více jako populistické gesto než jako snahu o faktický posun v dané problematice. Je navýsost zřejmé, že dnes neexistuje cesta, jak by se klonované maso dostalo z laboratoře na trh, to je naprosto fantaskní úvaha,“ říká europoslankyně Dita Charanzová.

Více

Juncker recept na řešení krize nenabídl

Předseda Evropské komise dnes vystoupil před Evropským parlamentem s projevem, v němž se zaměřil zejména na nejaktuálnější problém Evropy, na uprchlickou krizi. "Jean Claude Juncker obsahem svého projevu k migraci bohužel ničím novým nepřekvapil. Souhlasit s ním nicméně lze v tom, že Evropa není v dobré kondici.

Více

České předsednictví zemím V4 v Bruselu

Počínaje červencem letošního roku přebralo na následujících dvanáct měsíců Česko předsednictví zemí tzv. Visegrádské skupině. Při této příležitosti iniciovalo šest europoslanců zemí V4, včetně Dity Charanzové (ANO/ ALDE), společnou konferenci, která se v Bruselu koná právě dnes (14. 7. 2015). 

Více

Situace ve Venezuele a projekce filmu Pelo Malo

Europoslankyně Dita Charanzová pořádá příští týden (15. 7.) v Bruselu pracovní snídani na téma: "Aktuální situace ve Venezuele." Akce se zúčastní venezuelské režisérky Mariana Rondón a Marité Ugas. V rámci debaty s režisérkami bude představena i projekce filmu “Pelo Malo, který získal vedle hlavní ceny filmového festivalu v San Sebastiánu v roce 2013 více než dvacet dalších ocenění na předních světových festivalech.

Více

EP schválil Zprávu TTIP

Evropský parlament dnes schválil Zprávu k Transatlantické smlouvě (TTIP). „Jedná se o doporučení Evropské komisi, kudy vést jednání. Nakonec to bude právě Evropský parlament, kdo bude finální text TTIP schvalovat. Parlament své požadavky jasně definoval, řekl, kde ustoupit nelze a kde naopak očekává ambiciózní přístup,“

Více

Europoslanci ANO podpoří zachování tzv. svobody panoramatu

Evropský parlament bude ve čtvrtek hlasovat o zprávě týkající se reformy autorských práv v EU. Veřejnost v řadě navržených opatření nejvíce zaujala informace o tom, že by mohla být omezena tzv. svoboda panoramatu, tedy využívání fotografií budov, soch a dalších objektů ve veřejném prostoru.

Více

Zrušení roamingu v EU na dohled

Vidina ukončení roamingu v EU konečně nabrala reálné obrysy. Lotyšskému předsednictví
se podařilo najít s členskými státy dohodu na ukončení roamingu u mezistátních
telefonátů v Evropské unii, a to od června roku 2017

Více

Ceny za CSR kampaně rozdány

V Bruselu byly (24. 6.) rozdány ceny European Association of
Communications Agencies (EACA) Care za kampaně z oblasti Corporate
social responsibility (CSR) realizované po celém světě.

Více

Sdílení fotografií z dovolené by nemělo být v Česku omezeno

Výbor JURI Evropského parlamentu se tento týden zabýval návrhem německé europoslankyně Pirátské strany Julie Redové. Zpráva se týkala celé řady oblastí souvisejících s reformou autorských práv v Evropské unii. Veřejnost nejvíce zaujala informace o tom, že by mohlo být zakázané veřejné sdílení fotografií s architekturou, sochami apod. „Zatímco v Česku informace rozpoutala vášnivé diskuze, ve Francii se podobná senzace nekonala. Tzv. svoboda panoramatu tam je totiž již dnes omezena, požadován je souhlas vlastní ka autorských práv focených objektů v případě, kdy jsou fotky následně komerčně využívány například jako pohlednice. To byl také docela podstatný detail, který se v českých zprávách jaksi ztratil,“ vysvětluje europoslankyně Dita Charanzová. Jak ale říká, co platí ve Francii, nemusí nutně platit v Česku: „V tomto bodě souhlasím se zpravodajkou, že schválený návrh oprávněně vyvolává celou řadu otázek, jak by fungoval v praxi. Ohroženy by byly fotky na instagramu a filmaři nejen dokumentárních filmů by měli v Čechách postaráno o další papírování - shánět by museli povolení k natáčení každé budovy, kde jsou vlastnická práva.  Návrh by znamenal změnu stávajících pravidel v ČR a k tomu nevidím důvod.“ Konkrétní návrh na změnu legislativy ale připraví až Evropská komise a budou jej schvalovat všechny členské státy. „Vtomto případě se naštěstí ještě nejedná o schvalování konkretní legislativy, ale jen o první vlaštovku. Věřím, že nakonec zvítězí zdravý rozum. Já osobně se jim při hlasování v EP budu řídit určitě,“ uzavírá Dita Charanzová.

Více

Summit EU - CELAC dal spolupráci zelenou

Státy jižní Ameriky posilují své postavení v mezinárodním obchodě. O další krok k rozšíření vzájemné spolupráce se pokusil summit EU – CELAC (státy Latinské Ameriky a Karibiku), který se konal minulý týden v Bruselu.

Více

Pomoc potřebným v Nepálu doprovází diskriminace, poukazuje EP

Evropský parlament dnes přijal rezoluci věnující se situaci v Nepálu. Autorkou a spolupředkladatelkou textu byla europoslankyně Dita Charanzová (ALDE/ ANO2011). Apeluje na odstranění diskriminace, prodlev a překážek při distribuci pomoci, lepší ochranu dětí, které se ocitly bez rodičů či domova, a na urychlenou pomoc zemědělským oblastem, kterým hrozí ztráta další úrody.

Více

Závěrečná zpráva k TTIP prošla Výborem INTA

Výbor pro mezinárodní obchod EP dnes (28. 5. 2015) schválil závěrečnou zprávu EP k  probíhajícím jednáním o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). 

Více

Kybernetické útoky na média

Kybernetických útoků na média přibývá. Francouzská televize TV5 Monde se nedávno potýkala s útokem hackerů hlásících se k ISIS. Na více než 24 hodin byly z provozu vyřazeny její vysílací kanály, zpravodajské servery i účty na sociálních sítích. Místo běžného obsahu zde byly vzkazy hackerů ze skupiny, která si říká CyberCaliphate. “Takové akce nejsou ničím jiným než o útokem na svobodu médií,“ říká Dita Charanzová, která vystoupila na plénu Evropského parlamentu s výzvou k hledání konstruktivního řešení.

Více

Brazilské obstrukce komplikují export české firmě

Ve věci firmy Synthos Kralupy a dalších vývozců syntetického kaučuku z EU do Brazílie jedná momentálně europoslankyně Dita Charanzová. Firmy se potýkají s obstrukcemi jihoamerické země, které by na tuto komoditu mohly uvalit až 30% antidumpingové clo.

Více

Proč nefunguje ochrana dětí před únosy?

Již v roce 2006 Evropská komise vyhlásila boj dětským únosům. V rámci Strategie za práva dětí tehdy vyslovila potřebu vytvoření přeshraničního mechanismu, který by zajišťoval sdílení informací o pohrešovaných dětech a napomáhal tak k jejich návratu domů. "Dnes, tedy devět let poté, je do tohoto systému zapojeno jen 12 členských států EU, z nichž aktivních je sedm. To je pouhá čtvrtina EU! V Evropě jsou přitom každoročně pohřešovány tisíce dětí," vysvětuje europoslankyně Dita Charanzová (ANO2011/ALDE), proč se spolu s dalšími pěti poslanci EP obrátila na Evropskou komisi s jasným apelem. "Oficiální cestou jsme Komisi  požádali o vyhodnocení kroků, které byly od roku 2006 v této věci provedeny. Zajímá nás, zda komise na základě zjištění výsledků, kterých za devět let dosáhla, zvažuje přijmout nějaké legislativní kroky, které by členským státům uložily zapojit se do systému sdílených informací. A do třetice, co hodlá EK podniknout, aby se dnes zlepšila přeshraniční spolupráce policie, která je pro ochranu dětí před únosy klíčová," říká Dita Charanzová.

Více

Bude další Google z EU? Ansip představil digiStrategii

Andrus Ansip, viceprezident Evropské komise pro digitální trh, dnes (6.5.2015) představil strategii Evropské komise pro digitální trh. "Jsem ráda, že je Strategie na světě. Je to  jasný signál, že se Unie hodlá věnovat k modernizaci digitálního prostředí. Měli bychom umět dojít tak daleko, aby příští Google nebo jiný podobný gigant virtuální sféry mohl vyrůst na starém kontinentu a nehledal útočiště v USA,"

Více

Proč jsem nehlasovala pro kvóty k rozdělování žadatelů o azyl

Evropský parlament přijal rezoluci k evropské migrační a azylové politice v souvislosti s tragickými událostmi ze Středozemního moře, při nichž zahynuly stovky uprchlíků. Jedná se o soubor opatření, která by měla vést právě k řešení nelegální migrace do EU. „Za stěžejní moment boje proti nelegální migraci v tuto chvíli skutečně považuji dopadání a ničení plavidel převaděčské mafie a posílení společné evropské operace ve Středozemním moři. Ruku v ruce s tím musí být realizována opatření preventivní, která povedou ke shromažďování informací nejen ve výchozích lokalitách běženců, ale například i ke zřízení nového programu návratu nelegálních migrantů z členských zemí, který bude koordinovat agentura Frontex," říká europoslankyně Dita Charanzová.

Více

Europoslanci přijali novou Strategii EU v boji s alkoholem

Přijatá Strategie počítá se zavedením řady opatření, mj. ukládá členským zemím činit kroky vedoucí ke snižování spotřeby alkoholu a navrhuje celoevropskou kampaň proti pití alkoholu za volantem nebo v těhotenství. Evropská komise žádá implementaci nové Strategie nejpozději od roku 2016, trvat by měla do roku 2022.

 

 

 

Více

Zařízení eCall od 2018 v každém novém voze

Evropský parlament dnes rozhodoval o osudu tzv. eCall projektu. eCall je zařízení, které by mělo být od
1. 3. 2018 povinnou součástí všech nově vyráběných vozů. eCall v případě dopravní nehody sám dokáže mobilizovat záchranný systém - informaci o místě nehody by okamžitě vyslal složkám záchranného sboru.

 

 

Více

Na startovní čáru Kyjevského maratonu (26. 4.) se postaví i europoslankyně Dita Charanzová

V neděli 26. dubna se v ukrajinské metropoli poběží Kyjevský maraton, jehož se na pozvání předsedy Martensova centra a bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy zúčastní také česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO2011/ALDE). „S nápadem, jak vyjádřit podporu Ukrajině mj. také v předvečer summitu, který se v Kyjevě uskuteční v pondělí, mne oslovil Mikuláš Dzurinda, který je svou vášní pro běh pověstný. Vím, že gesto samo o sobě nic nezmění, je ale důležité právě ve své symbolice jako konkrétní vyjádření solidarity s Ukrajinci v této pro ně nelehké době. Proto se s chutí postavím na startovní čáru. Doufám, že svým časem neodradím pana Dzurindu od dalších společných běhů,“ říká Dita Charanzová. Pondělní summit v Kyjevě se uskuteční za účasti Donalda Tuska a Petra Poroshenka, zabývat se bude asociační smlouvou mezi Ukrajinou a EU.

 

Více

Nominace na Cenu evropského občana 2015: Člověk v tísni

Cena evropského občana se uděluje od roku 2008, v České republice byla letos udělena poprvé. „V cenu byla proměněna moje nominace nadace Naše dítě, z rukou představitelů Evropského parlamentu ji v březnu převzala ředitelka nadace Zuzana Baudyšová. Povzbuzena takovým výsledkem jsem se rozhodla nominovat pro další ročník opět jednu z etablovaných neziskových organizací, která si podle mne ocenění nanejvýš zaslouží. Je jí Člověk v tísni, který je jednou z největších organizací svého druhu ve střední Evropě. Pomáhá nejen v Česku, ale i v mnoha dalších zemích světa už od roku 1992. Výsledky, které za sebou má, nepotřebují podle mne další vysvětlení, proč padla volba právě na tuto neziskovku,“ říká europoslankyně Dita Charanzová.

Více

Kvóty, platy, rovnost pohlaví - co (všechno) má diktovat Brusel?

Mají chodit otcové povinně na mateřskou (otcovskou) dovolenou? Mají být zavedeny kvóty na ženy v řídících pozicích? Kdy má stát prosazovat právo ženy na vlastní rozhodnutí v zásadních životních otázkách, jako je třeba potrat? I tím se zabývali poslanci Evropského parlamentu. Nic proti tomu, otázky to nejsou nijak jednoduché a vůbec ne nepodstatné. Hlasování o přijetí příslušné rezoluce jsem se přesto zdržela. Jsou oblasti, které si má podle mého názoru vyjasnit každá země samostatně. A tyto k nim patří. V otázkách rovnosti pohlaví respektujme kulturní zvyklosti každé země.

Více

Ochrana spotřebitele nebude transatlantickou smlouvou nijak ohrožena - Výbor IMCO schválil zprávu TTIP

Ochrana spotřebitele nebude transatlantickou smlouvou nijak ohrožena. TTIP má pomoci snazší mobilitě pracovníků i vzájemnému uznávání kvalifikací mezi kontinenty.

Výbor pro ochranu spotřebitele a jednotného trhu IMCO Evropského parlamentu dnes (24. 3. 2015) schválil zprávu k transatlantické smlouvě (TTIP - Transatlantické obchodní a investiční partnerství). Zpráva v sedmi okruzích shrnuje očekávání EP na výsledek vyjednávání Evropské komise o TTIP v oblasti vnitřního trhu a ochrany spotřebitele.

Více

Kvóty pro ženy nejsou samospásné

 

Evropský parlament dnes schválil zprávu týkající se pokroku, kterého bylo dosaženo v oblasti rovnosti pohlaví v roce 2013. „Materiál obsahoval celou řadu závěrů, s nimiž nelze než souhlasit, přesto jsem se hlasování zdržela. Některé otázky si má podle mého názoru vyjasnit každá země samostatně, řešení nemá přicházet z Bruselu,“ říká k dnešnímu hlasování europoslankyně Dita Charanzová

 

Více

Venezuela přestává být místem pro život

Ve své činnosti se europoslankyně Dita Charanzová věnuje také oblasti dodržování lidských práv. Během jednoho dne tak absolvovala dvě setkání, která by se nekonala, pokud by nedocházelo k porušování lidských práv ve státech Latinské Ameriky. Při prvním z nich se Dita Charanzová setkala s kubánskou opozicí, to druhé se uskutečnilo s dcerou starosty Caracasu (jednou z hlavních postav opozice současného prezidenta Madura), který byl minulý týden zatknut venezuelskou tajnou službou a uvězněn.

Více

Zrušení roamingu v Evropě se odkládá - vítězí zájmy telekomunikačních společností

Členské státy smetly návrhy na zrušení roamingu a síťovou neutralitu – roamingové poplatky zůstanou zachovány nejméně do roku 2018. Zástupci členských států EU dnes přijali společnou pozici k návrhu Evropské komise na vznik jednotného telekomunikačního trhu. Tato pozice má v sloužit jako základ pro jednání mezi poslanci Evropského parlamentu a lotyšským předsednictvím v Radě EU, která začnou v následujících týdnech.

Více

Češi se státní správou přes internet nekomunikují - ČR skončila na 25. místě

"Více než tři čvrtiny občanů v ČR používají internet pravidelně,  jen 14 % z nich ale využívá digitální prostředí třeba k podání formulářů státní správě. Pro Česko to není dobrá vizitka. Žijeme v 21. století a tomu bychom měli přizpůsobit i způsoby komunikace občanů s veřejnou správou," komentuje zveřejněné výsledky indexu DESI 2015 europoslankyně Dita Charanzová (ALDE/ ANO2011).

Více

V prostředí internetu je třeba chránit ty nejzranitelnější

Evropský parlament se při jednom ze svých únorových (12. 2. 2015, Strasburk) zasedání zabýval závažnou otázkou zneužívání dětí na internetu. Do debaty se zapojila také europoslankyně Dita Charanzová (ALDE/ ANO2011), která připomněla, že kromě všech benefitů, které nám moderní technologie přinášejí, znamenají právě pro děti stále rostoucí riziko: „Cena za svobodu na internetu skrývá bohužel mnohá rizika, konkrétně ta, která přispívají ke zneužívání a zločinům na dětech.

Více

TTIP: příležitosti a výzvy pro jednotný trh aneb jsou hrozby reálné?

V Evropském parlamentu se příští týden (24. 2. 2015) bude konat veřejné slyšení na téma TTIP - Transatlantické obchodní a investiční partnerství mezi EU a USA. Smlouva, která by měla rozšířit možnosti vzájemného obchodu na obou stranách oceánu, má své příznivce i odpůrce. Otázky, kterými se bude slyšení zabývat, proto patří právě k těm nejvíce diskutovaným: jaký vliv bude mít TTIP na ochranu spotřebitele, resp. na standardy, které mají občané v EU garantovány při nákupu potravin i dalšího zboží.

Více

Popisky na masných výrobcích budou podrobnější - ocení to spotřebitel?

Evropský parlament schválil rezoluci s návrhem na rozšíření povinnosti informovat spotřebitele o složení zpracovaných masných výrobků. Europoslankyně Dita Charanzová (ALDE/ ANO2011) hlasovala proti: „Nemyslím, že popis výrobku dlouhý jak výčet publikací Lonely Planet, pomůže spotřebiteli posoudit kvalitu zboží či jeho bezpečnost. Legislativa by navíc zatížila zejména menší výrobny další administrativou a náklady.“   

Více

Dita Charanzová: „Kvalita potravin v Česku za západním standardem stále občas pokulhává“

Na začátku února se v Praze uskutečnil Retail Summit 2015. Akce, která je svého druhu největší ve střední Evropě, letos hostila víc než tisícovku obchodníků i výrobců z celé ČR. Hned v první části summitu se diskuze stočila na kvalitu potravin prodávaných v ČR.

Více

Dita Charanzová předala cenu Nadaci Naše dítě

V pondělí 2. února 2015 předala europoslankyně Dita Charanzová ve Valdštejnském paláci Cenu evropského občana ředitelce a senátorce Ing. Zuzaně Baudyšové za 21 let činnosti Nadace Naše dítě. Setkání laureátů ceny proběhne v únoru v Bruselu.

 

Více

Koupě auta v EU bez front na úřadě

Evropský parlament se bude zabývat možností zjednodušit přeregistraci vozidel na trhu EU. "Ve výboru Evropského parlamentu jsem 21. ledna vyzvala členské státy, aby se zabývaly tímto konkrétním návrhem. Každý, kdo kupoval vůz jinde než ve své domovské zemi a následně ho doma registroval, mi dá jistě za pravdu, že byrokracie související s převodem vozu je šílená.

Více

Diskuse o TTIP běží na plné obrátky

Evropské fórum zpracovatelského průmyslu, které se konalo 21. ledna 2015, přizvalo do diskuzního panelu také europoslankyni Ditu Charanzovou. "Transatlantická smlouva mezi EU a Spojenými státy může přinést do vzájemných obchodních vztahů nebývalé možnosti.

Více

Venezuela se žene do propasti, v ulicích demonstrují tisíce lidí

Europoslankyně Dita Charanzová (ALDE/ ANO2011) se dnes v Bruselu sešla se zástupci venezuelské opozice. Ti ji informovali o poměrech v zemi, které v posledních měsících vyhnaly do ulic tisíce Venezuelanů. „Nemůžete se nazývat demokracii, pokud opoziční politici vaší země končí za své názory ve vězení, pokud lidé vaší země stojí nekonečné fronty na základní potraviny a platí za ně ceny jak na černém trhu" říká k politice prezidenta Madura Dita Charanzová, česká europoslankyně, která kvůli horšící se situaci v zemi připravila rezoluci EP situaci lidských prav ve Venezuele.

Více

Venezuelská vláda musí zastavit perzekuce proti demokratické opozici a respektovat základní lidská práva

Europoslankyně Dita Charanzová (AN02011/ALDE) je spoluautorkou rezoluce, kterou dnes (18.12.2014) naprostou většinou přijal Evropský parlament. Rezoluce frakce ALDE vyzývá venezuelskou vládu k zastavení perzekucí a násilí, které je pácháno na pokojných protestujících.

 

 

Více

"Dnešním rozhodnutím EP ve věci Google jsem zklamaná," Dita Charanzová

Debata ohledně současného největšího vyhledávače Google pokračuje. Evropský parlament vyslovil souhlas s možným oddělením internetových vyhledávačů od dalších komerčních služeb.

Více

Hnutí ANO je oficiálně v rodině ALDE

Druhým dnem dnes (pátek 21. listopadu) v Lisabonu pokračuje 35. kongres Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Do této evropské dnes bylo za 58. člena oficiálně přijato i hnutí ANO, které delegátům představil kolega Pavel Telička, který je zároveň druhým místopředsedou frakce ALDE v Evropském parlamentu (to je něco jako poslanecký klub v národním parlamentu).

Více

Nadace Naše dítě obdrží z rukou predsedy Evropskeho parlamentu Martina Schulze Cenu evropského občana 2014

„O nominaci na tuto cenu jsem nemusela moc dlouho přemýšlet, Nadace Naše dítě ji podle mého názoru měla mít už dávno. Nadace, která v Česku působí už víc jak dvacet let, má za tu dobu za sebou neuvěřitelný kus práce. Pomohla a změnila život mnoha dětem - ať už dětem týraným, zneužívaným, opuštěným či handicapovaným. Každý takový příběh se šťastným koncem je velmi silný a zaslouží si ocenit,“ říká europoslankyně Dita Charanzová, ktera Nadaci Naše dítě na cenu nominovala.

Více

Na informační dálnici v odstavném pruhu?

Na internetu najdeme nejen recept na guláš, na život nebo na lásku, ale taky program kina nebo nejkratší cestu z Prahy do Brna, když se zrovna (náhodou) s D1 nedá počítat. Vedle toho ale síť sítí slouží taky při ztrátě občanky (kam to hlásit), při ztrátě zaměstnání (kde zažádat o podporu), při stěhování uvědomělého voliče (kde zajistit voličský průkaz) nebo v případě, kdy uvědomělý volič kontroluje správnost výběru volebního lístku (jak hlasovali).

Více

Probuzení mrtvého brouka

Minulý týden vyšlo najevo, že v době, kdy byl dnešní předseda Evropské komise Jean Claude Junker premiérem či ministrem financí Lucemburska, stovky společností světových jmen dostaly (a vyslyšely) lákavé nabídky k využití lucemburského daňového systému. Vyhnuly se tak placení (vyšších) daní ve svých domovských zemích. Mezi společnostmi najdeme jména jako IKEA, Apple či Deutsche Bank. Kauza dostala název Lux Leaks. Jean Claude Juncker od zveřejnění kauzy Lux Leaks až do včerejška (12: 11. 2014) ke všem obviněním mlčel.

Více

Doufejme, že nová "evropská vláda" nebude bezzubým tygrem

Evropský parlament dnes (22. 10.) vdechl život nové Evropské komisi pod vedením Jean - Clauda Junckera. Nová "evropská vláda" a její předseda to přitom podle europoslankyně Dity Charanzové (ALDE, ANO 2011) nebude mít již od začátku vůbec jednoduché: „Evropská unie je na rozcestí. Je mnoho těch, kteří o její budoucnosti pochybují. Nová Komise tak čelí zcela zásadní výzvě, která tu dosud nebyla. Musí přesvědčit evropské občany, že projekt EU je živý, že má stále smysl a že je třeba jej dále rozvíjet, nikoli zabít.“

Více

Dita Charanzová vítá zatčení šéfa drogového gangu v Mexiku, stále ale doufám, že následovat bude i návrat nezvěstných studentů

Mexická policie zadržela šéfa drogového gangu Guerreros Unidos, který je zodpovědný za zmizení 43 studentů v Iguale v Mexiku. Stalo se tak po masivních protestech, při nichž obyvatele regionu požadovali návrat nezvěstných studentů. Europoslankyně Dita Charanzová (ANO 2011, ALDE) jako zpravodaj frakce ALDE za oblast Mexika iniciovala vznik a přijetí rezoluce Evropského parlamentu právě k této události. Rezoluce se bude projednávat na nadcházejícím zasedání EP ve Štrasburku.

Více

Věra Jourová dostala zelenou ze všech čtyř výborů

Kandidátka na eurokomisařku za ČR Věra Jourová prošla hodnocením úzkého okruhu europoslanců, kteří dnes po poledni zasedli k posouzení jejích písemných odpovědí na zaslané dotazy. "Věra Jourová prokázala při středečním slyšení i následně odpověďmi na písemné dotazy, že má na to být eurokomisařkou, a to byl zásadní předpoklad. Její pozice přitom nebyla vůbec jednoduchá.

Více

„Hearing“ přilákal rekordních 250 lidí

Dne 24. 9. se uskutečnil mé první veřejné slyšení, tzv. hearing, na téma dopadů sankcí EU/RF na hospodaření evropských firem. O tom, že to bylo velmi aktuální téma se zajímavými řečníky, svědčila i účast – rekordních 250 lidí si přišlo vyměnit názory s představiteli evropského a českého businessu a Evropské komise. 

Více

Jak se bude grilovat

Minulý týden byl v Bruselu ve znamení příprav na slyšení navržených nových komisařů EU. Zatímco jednotliví kandidáti finišují, aby obsáhli co nejpodrobněji hlavní aspekty svého portfolia a byli připraveni na všemožné dotazy poslanců Evropského parlamentu, my europoslanci jsme ladili scénář nadcházejícího grilování.

Více

Kauza Loom Bands motivací k dotazu Evropské komisi

Dita Charanzová zaslala Evropské komisi oficiální dotaz týkající se ochrany trhu před zdraví škodlivými výrobky.

Více

Panelovou diskusi k obchodním vztahům EU a RF pořádá v EP Dita Charanzová

Vztahy Evropské unie s Ruskou federací budou tématem panelové diskuse, který 24. 9. pořádá v Evropském parlamentu europoslankyně Dita Charanzová.

Více

Neuspokojivý stav digitálního trhu EU je třeba napravit

„Oblast digitálního trhu se dnes již dotýká každého hospodářského sektoru, je to největší výzva pro ekonomiku od průmyslové revoluce.

Více

Musíme mít plán B pro evropské exportéry

Dita Charanzová dnes (15. 9. 2014) vystoupila na plénu Evropského parlamentu v souvislosti se zavedením ruského embarga na dovoz zemědělských produktů z EU.

Více