Jednotné nabíječky nejen k telefonům na evropském trhu

„Oceňuji, že dnes Evropský parlament požádal přípravu legislativy, která zajistí nejen jednotné nabíječky k mobilním telefonům, ale i dalším malým a středně velkým elektronickým zařízením. Reagujeme tak na situaci, kdy se výrobci telefonů i přes opakované deklarace nejsou schopni dohodnout dobrovolně, nenaplněných memorand jsme již viděli dost, teď je třeba přejít k legislativnímu opatření. Evropskou komisi žádáme, aby přijala příslušnou úpravu do poloviny tohoto roku,“ říká místopředsedkyně Evropského parlamentu a také členka výboru pro jednotný trh a ochranu spotřebitele (IMCO) Dita Charanzová.

„Elektrického odpadu každý Evropan vyprodukuje skoro 17 kilo za rok. Starých, nepotřebných, ale často funkčních nabíječek k telefonům vyhodíme v EU ročně zhruba 50 000 tun. Pro mne je to vedle spotřebitelského komfortu velmi dobrý důvod postarat se o to, abychom si s každým novým mobilem nemuseli pořizovat novou nabíječku. Nezřídka si přitom zákazník připlácí za stejnou nabíječku, kterou má doma,“ říká dále Dita Charanzová a dodává:

„Veřejné telefony téměř vymizely, mobilní telefony nám dnes pomáhají nejen s vyhledáním informací či cesty, ale i v urgentních případech, jako třeba pro přivolání záchranky. Měli bychom mít šanci nabít si telefon kdekoli. Bohužel se ukázalo, že dobrovolná cesta selhala, času měli výrobci od EU víc než dost.“